reklama

Konečne minimálny dôchodok?

Od nedele máme opäť otvorený druhý pilier. Neviem, čo reálne nám, sporiteľom, prinesie, no už teraz viem, že určite opäť zvýšenú neistotu. V tejto chvíli mi napadá, či je ešte stále nutné, aby prvý a druhý pilier medzi sebou  „zápasili“. Oveľa lepším riešením by bolo, aby sa začali tak, ako bolo plánované, dopĺňať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Minimálny dôchodok – dlho očakávaná novinka. Je nedôstojné ak človek, ktorý dlhé roky pracoval, má dôchodok taký nízky, že musí žiadať o dávku v hmotnej núdzi. Musí to byť hanbou štátu a jeho nastavení, ktoré v tomto prípade nevedia uistiť pracujúcich, že pracovať sa oplatí. Zavedenie tohto inštitútu mala v pláne predchádzajúca vláda, no za krátky čas sa nepodarila takáto zmena.

Minimálny dôchodok by mal pre dôchodcov zabezpečiť minimálny životný štandard. V parlamente sme o ňom začali hovoriť minulý týždeň a dovolila som si tiež pár poznámok. Považujem za správne zavedenie inštitútu minimálneho dôchodku, pretože si vážim ľudí, ktorí poctivo pracovali celý život. Vážim si starých ľudí, ktorým sme nie vždy vytvorili dôstojné podmienky v starobe. Veľmi ťažko sa mi počúva, ako sa im žije, ako sa cítia nedocenení a neocenení. Preto považujem novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá má vytrhnúť dôchodcov zo systému hmotnej núdze, za potrebnú. Dokonca som ochotná i odpustiť marketingové načasovanie tohto opatrenia na predvolebný rok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Pred niekoľkými mesiacmi (okolo 25.výročia pádu komunizmu) sme spolu s kolegami v parlamente predložili zákon o odstránení krívd minulého režimu, o krátení výsluhových dôchodkov tým, ktorí aktívne ničili životy slušných ľudí, krátenie výsluhových dôchodkov príslušníkov štátnej bezpečnosti. Jej cieľom bolo morálne odškodniť dôchodcov, ktorí v predchádzajúcom režime nemohli slobodne vykonávať svoje povolanie pre teror vtedajšej vládnej garnitúry. Podľa mňa je vysoko nemorálne, ak takíto ľudia majú dnes niekoľkonásobne vyššie dôchodky (vďaka výsluhovým dôchodkom) ako ich obete. Bohužiaľ, do debaty sa vtedy nezapojil ani jeden poslanec SMER-u, aj keď spravodlivosti a solidarity majú inokedy plné ústa. Návrh neprešiel. Dnes máme pred sebou tiež jednu malú šancu zlepšenia situácieaji takýchto ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predkladaný návrh rieši tieto oblasti:

  • minimálny dôchodok,

  • federálnych dôchodcov (v Čechách sa s tým vysporiadali asi pred rokom), ktorým sa bude poskytovať vyrovnávací príspevok,

  • chráneným svedkom, alebo ohrozeným osobám štát ponúka, že budú poistencami štátu a ten bude za nich odvádzať dôchodkové poistenie z polovičky priemernej mzdy v národnom hospodárstve (asi 10 ľudí ročne, preto sa mi návrh zdá málo ambiciózny).

Najviac nejasností vidím však v nastavení minimálneho dôchodku:

  • nesystémovosť finančného krytia,

  • rbitrážne rozhodnutie o odpracovanom veku,

  • diskriminácia niektorých skupín poistencov. 

Nesystémovosť vyplýva z povahy zdrojov použitých na financovanie tohto opatrenia. Približne 30 miliónov eur bude použitých z limitov štátneho rozpočtu. To znamená, že ak sa limity pominú, pominie sa aj pripravené opatrenie. Veď všetci dobre vieme, že prioritou je práve konsolidácia verejných financií. Čo ak jeden rok zrazu nebude dostatok prostriedkov v limitoch rozpočtu? Nehovoriac o tom, že tieto peniaze budú do systému zaradené cez rozpočtovú položku Ministerstva práce s názvom „Nesystémové dávky sociálneho poistenia“ – čiže fakt ide o nesystémové opatrenie. Namiesto riešenia kompletného dôchodkového systému a jeho udržateľnosti pokračujeme drobnými vylepšeniami dlhodobo neudržateľného systému.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhou prekážkou je pre mňa arbitrážne stanovená podmienka 30 odpracovaných rokov. V našom systéme, ktorý si určite zaslúži kritiku, máme povinnosť šetriť na dôchodok (dôchodkové poistenie) minimálne 15 rokov. Ministerstvo sa však rozhodlo, že minimálny dôchodok si nezaslúži ten, ktorý pracoval 29 rokov aj keď za nízku mzdu, ale iba ten, ktorý pracoval minimálne 30 rokov. Nenašla som logiku, prečo sa rozhodli práve pre takéto číslo, ale niečo mi našepkáva, že verejné financie môžu byť tým pravým dôvodom, aby sme spravodlivo nastavili požiadavku pracujúcich na dostatočné finančné zabezpečenie v starobe. Takéto stanovenie podmienky opäť rozdeľuje dôchodcov na tých, ktorí si „zaslúžia“, a tých, ktorí si „nezaslúžia“ minimálny dôchodok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Tretím veľkým problémom je vytvorenie nových diskriminovaných skupín, ktoré nemôžu za to, že budú posudzované podľa dvoch zákonov. Podľa zákona, ktorý platil do roku 2004 (100/1988) a ktorý platil po roku 2004 (461/2003) a platí dodnes. Takto sa nám vytvoria ďalšie skupiny dôchodcov, u ktorých vôbec nebude jedno, či boli napr. nezamestnaní 10 rokov z 30 podľa starého zákona (kedy bol poistencom štátu), alebo pracovali 29 rokov a rok boli nezamestnaní (nebol poistencom štátu) - podľa „nového zákona“. A berme do úvahy, že pracovali za približne rovnakú mzdu. Čo je to za spravodlivosť, ak prvému priznajú nárok na minimálny dôchodok, aj keď 10 rokov z rozhodného obdobia nepracoval, ale druhý, bohužiaľ, nemá nárok, lebo podľa zákona platného od roku 2004 nezamestnaný občan už nie je poistencom štátu. No povedzte: "Oplatí sa pracovať"? Poviem si: "Načo, veď mi potom nedajú ani len minimálny dôchodok"... Podobnú analógiu by sme našli pri posudzovaní času péenky v oboch zákonoch, alebo za zmienku stoja úvahy pre posudzovanie vdovských či vdoveckých dôchodkov voči minimálnemu dôchodku. Jednoducho, ak sa nám zdalo, že po zavedení zákona 461/2003 nám vznikli staro- a novo-dôchodcovia, teraz tých skupín bude zrejme viac.

Zákon prejde do druhého čítania a chcela by som veriť, že minister Richter bude reflektovať na všetky pripomienky, ktoré v rozprave odzneli.

Pretože pre každého človeka musí platiť, že PRACOVAŤ SA OPLATÍ!!! Bez tejto zásady bude totiž náš systém ustavične zlyhávať.

Moje vystúpenie v NR SR na túto tému si môžete pozrieť tu: Pracovať sa musí oplatiť

Erika Jurinová

Erika Jurinová

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Oraváčka, mama, manželka a predsedníčka Výboru NRSR pre ľudské práva a národnostné menšiny (Poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu