Odborní zamestnanci škôl a nezáujem vládnej strany

Autor: Erika Jurinová | 11.2.2013 o 9:07 | (upravené 12.2.2013 o 8:36) Karma článku: 7,07 | Prečítané:  452x

Chceli sme spravodlivé podmienky pre odborných zamestnancov škôl. Vládna strana opäť nemá záujem. Politika je dôležitejšia.

Ľudia vykonávajúci podobný typ práce si zaslúžia rovnaké podmienky a pravidlá. Tak si to predstavujem ja, tak si to predstavujú i mnohí z vás. Naša vláda má však na vec iný pohľad. V škole existujú dve kategórie zamestnancov pracujúcich s deťmi. Jedni sú pedagogickí zamestnanci, druhí odborní zamestnanci. Podľa zákona o pedagogických zamestnancoch sú odborní zamestnanci škôl, ako sú školský logopéd, psychológ či asistent zaradení medzi pedagogických zamestnancov škôl.  Je to úplne prirodzené. Títo zamestnanci za zúčastňujú na vyučovacom procese, pracujú s deťmi. Žijú v školskej komunite. Máme tu však druhú normu, zákonník práce, ktorý určuje práva a povinnosti zamestnanca i zamestnávateľa, ktorý robí práve z odborných zamestnancov škôl inú kategóriu zamestnancov.

Učiteľ má podľa zákonníka práce nárok na 8 týždňov dovolenky, medzi nich patrí napr. riaditeľ, majster odborného výcviku...  ale školský špeciálny pedagóg má podľa zákonníka nárok na 6 týždňov dovolenky aj keď rovnako pre vykonávanie svojej práce potrebuje deti, ktoré spravidla cez prázdniny „neradi" navštevujú školu. A tak sa stáva, že títo zamestnanci nám cez prázdniny bohužiaľ „strážia školy" pretože ak si všetko poupratujú a popripravujú na ďalší školský rok, iné robiť nemôžu...  Áno, počula som argumenty, veď môžu pracovať s deťmi aj cez prázdniny. Ale ruku na srdce, ktoré z detí bude ochotné prísť na stretnutie so špeciálnym  pedagógom cez prázdniny do školy. A tak sa deje to, čo sami nechceme tolerovať,  nie príliš efektívne využívanie pracovného času.

Spolu s kolegom z klubu Richardom Vašečkom sme predložili novelu. Jedná sa o malú novelu zákonníka práce, ktorá mala ambíciu pedagogických a odborných zamestnancov (podľa údajov z roku 2011 ich je 1377), zrovnoprávniť a priznať aj odborným zamestnancom 8 týždňov dovolenky. Po nekonečnom odkladaní prerokovania nakoniec vládna strana zákon odmietla.

Nemala by som byť naivná, no stále som dúfala, že SMER sa pri takejto malej zmene nenechá zblbnúť a nechá ju prejsť. Išlo o narovnanie podmienok a myslím, že ako opoziční poslanci môžeme navrhovať aspoň takéto malé technické zmeny. Politika má však navrch a stále platí, že pokiaľ zo zmeny nemá vládna strana nič, tak sa nič ani nestane. Dokonca si nemyslím, že im ide o politický zisk. Skrátka im len nezáleží na krajine a na jej občanoch, nemôžu dopustiť, aby sa hocikomu okrem nich darilo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?