Sociálna vláda tresce najslabších

Autor: Erika Jurinová | 7.3.2013 o 7:00 | (upravené 7.3.2013 o 10:18) Karma článku: 11,02 | Prečítané:  734x

V súvislosti s politikou Roberta Fica sa veľa napísalo o tom, aký je dopad jeho opatrení na obyčajných ľudí. Hospodárske noviny priniesli správu o tom, že viac ako 45% ľudí bolo negatívne postihnutých opatreniami, ktoré priniesla táto vláda istôt. Poznáme najznámejšie prípady - živnostníkov, dohodárov, firmy platiace vyššie dane.

O jednej skupine obyvateľstva sa však hovorí menej - o zdravotne znevýhodnených osobách. Denník SME priniesol minulý týždeň článok o úspešnom projekte Domov Slatinka. Riaditeľke domova Denise Nincovej sa podarilo z kaštieľa, ktorý slúžil za komunizmu ako miesto, kde režim od sveta izoloval znevýhodnené osoby,  vytvoriť zariadenie, ktoré úspešne integruje takýchto občanov do spoločnosti. Nebude asi prekvapením, že dôležitým nástrojom na integráciu bola práca.

Dohody sú prirodzene najlepším spôsobom, ako zamestnávať znevýhodnené osoby. Tieto osoby vykonávajú najčastejšie drobné práce na menší úväzok. S náhlym zdražením ich ceny práce pre zamestnávateľov sa ich zamestnávanie neoplatí. Vláda namiesto toho, aby podporovala tento prirodzený (nedotovaný) spôsob zamestnávania, ktorý je naozaj výhodný pre obe strany, chce túto otázku riešiť prostredníctvom obrích europrojektov a veľkých sociálnych podnikov. Ako to dopadlo za prvej vlády Robera Fica si pamätáme.

Na najbližšej schôdzi NR SR sa bude v druhom čítaní preberať zákon o službách zamestnanosti, ktorý pokračuje v tomto trende a život a podporu znevýhodnených osôb výrazne komplikuje. Mám pripravených niekoľko pozmeňujúcich návrhov, ktorými  budem chcieť ich situáciu aspoň trochu zlepšiť.  Rovnako sa musíme vážne zamyslieť  nad zatraktívnením dohôd pre znevýhodnené osoby. Žiaľ, všetky opozičné návrhy majú malú šancu na úspech. Väčšina je väčšina.

Nejde však iba o tento jeden problém. Inštitút INESS priniesol minulý týždeň hodnotenie čerpania eurofondov na sociálne účely. Potvrdil to, čo sme všetci tušili. Vo svete panuje všeobecný trend deinštitucionalizácie sociálnych služieb - posun od veľkých poskytovateľov, obrích domovov, kde sa masový prístup ku klientovi obracia k menším, komunitným centrám. Žiaľ, európske prostriedky boli použité práve na budovanie a opravy veľkých domovov sociálnych služieb - ich masívnou podporou, nielen však materiálnou, ale i legislatívnou de facto vytlačili a odstavili malých poskytovateľov z „trhu" sociálnych služieb.  (Jedná sa o dlhší dokument, ale ak Vás téma zaujíma, odporúčam prečítať aspoň záver a odporúčania od str. 40)

Táto vláda rada tvrdí, že chce ochraňovať najslabších.  Nevyzerá to tak a vôbec ma to neteší.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?