SMER škodí zdravotne znevýhodneným pracujúcim

Autor: Erika Jurinová | 15.3.2013 o 15:46 | (upravené 15.3.2013 o 16:11) Karma článku: 10,50 | Prečítané:  940x

Opäť sme sa po mesiaci prehupli k téme, ktorú som si zobrala do vienka, týkajúcu sa štátnej pomoci pri zamestnávaní znevýhodnených občanov - teda tých, ktorí sami nemajú šancu nájsť si prácu, dokonca tých, ktorí ak sa chcú zaradiť do spoločnosti a nechceme aby boli izolovaní a schovaní tak ako za predchádzajúceho režimu - potrebujú pomoc a podporu spoločnosti.

Politici veľmi radi hovoria o istotách pre najzraniteľnejšie skupiny, no prax je skôr opačná.  Veľmi dobrým príkladom, je zákon o službách zamestnanosti o ktorom bude Národná rada definitívne rozhodovať v týchto dňoch. Zákon sa zaoberá podpornými opatreniami  (príspevky na založenie živnosti, dochádzanie do práce) zamestnávania pre celý pracovný trhu všeobecne nazvanými aktívne opatrenia trhu práce. O tom, ako  je tento zákon paradoxne škodlivý pre väčšinu uchádzačov o prácu sa napísalo dosť.

Zákon sa však do veľkej miery mení podmienky a spôsob podpory zamestnávania zdravotne znevýhodnených osôb - o tejto téme, vzhľadom na počet týchto osôb (i keď podľa neoficiálnych štatistík je ZŤP občanov okolo 12% i keď nie všetci sú predsa len odkázaní na takúto podporu)a ich voličskú atraktivitu, bol prejavený minimálny záujem.

Róbert Fico tvrdil v nedeľných diskusiách, že konsolidácia sa najslabších občanov nedotkne. Vláda istôt pritom znižuje niektoré podporné príspevky aj o 40% percent (pre tieto osoby likvidačne), alebo ich udelenie dáva do rúk okresným straníckym bossom. Ako sme sa dozvedeli minulý týždeň na Výbore pre sociálne veci - štát nemá veľa peňazí, treba šetriť - vybral si na to práve znevýhodnené osoby. I keď minister tvrdí, že sa jedná hlavne o boj proti podvodníkom, realita vyzerá inak.  Toľko teda ku konsolidácií, ktorá sa dotkla „len bohatých".

Novela zákona  skrátka uškodí mnohým ľuďom. Kvalitné pozmeňujúce návrhy opozície vládna strana ignoruje, nerobím si ilúzie, že to bude v tomto prípade inak. Napriek tomu som v spolupráci s mimovládnymi organizáciami pripravila niekoľko pozmeňujúcich návrhov, ktoré majú za cieľ aspoň zmierniť negatívne dopady tejto novely.

  • Väčšina príspevkov nebude zákonne nárokovateľná, ale o ich pridelení budú rozhodovať okresne výbory pre otázky zamestnanosti, pozostávajúce so zástupcov úradu práce, samosprávy a sociálnych partnerov. V prvom rade sa nám zdá, že budú mať zbytočne veľa členov, navrhneme ich zníženie opolovicu. V závislosti úspechu návrhu oznížení počtu členov navrhnem, aby členom výboru bol aj zástupca mimovládnej organizácie zastupujúcej zdravotne znevýhodnené osoby aorganizácie podporného zamestnávania.
  • Navrhnem, aby proti rozhodnutiu výboru existovala možnosť odvolania. Momentálne zákon túto možnosť nepredpokladá.
  • Považujem za škandalózne a nevkusné, že komisia, ktorá bude zamietať príspevky na podporu zamestnávania zdôvodu nedostatku finančných prostriedkov si bude môcť udeľovať odmeny. Navrhnem zrušenie tejto možnosti, preplácané budú jediné náhrady nutných výdavkov (cestovné). Členovia komisií budú svoju prácu vykonávať vrámci svojich „hlavných" zamestnaní, nie je dôvod na odmeňovanie.
  • Zákon ruší príspevok na aktivačnú činnosť prostredníctvom dobrovoľníckej služby. Jedná sa pritom oveľmi populárne opatrenie, ktoré ročne využívali stovky uchádzačov oprácu apríspevok zároveň pomáhal neziskovým verejnoprospešným organizáciám. Uchádzači oprácu tak nevykonávali nejakú zbytočnú prácu, ale pomáhali organizáciám, ktoré silno suplujú štát najmä vsociálnej oblasti. Samotný názov tohto opatrenia je veľmi zlý. Navrhneme jeho zmenu na aktivačný príspevok pre účely predpracovanej praxe. Sociálna oblasť bude so starnutím populácie viac aviac vyťažená, je dobré, že uchádzači oprácu budú mať možnosť získať pracovné zručnosti a skúsenosti aj vtejto oblasti.
  • Z nepochopiteľných dôvodov sa znižuje výška preddavkov na zriadenie chránenej dielne. Zdravotne znevýhodnená osoba, teraz dostane len 30% príspevku dopredu. Ďalší spôsob ako „demotivovať" zakladanie malých komunitných dielní a naopak zvýhodniť obrie sociálne podniky.
  • Ak zdravotne znevýhodnená osoba prejde zjedného povolania do druhého (často reálne mimovládna organizácia mení formu, alebo sa zlučuje) tak osoba musí byť zaradená do evidencie nezamestnaných osôb na jeden mesiac. Považujem to za zbytočné šikanovanie - uchádzača ozamestnanie aj zamestnávateľa.
  • Chránené dielne budú zavalené zbytočnou byrokraciou. Za menšiu podporu, ich čaká ešte viac vyplňovania zbytočných formulárov. Navrhnem zmeny aj vtejto oblasti.

 

Od sociálnej vlády by človek čakal viac. Mňa táto situácia osobne  mimoriadne mrzí. V posledných mesiacoch som sa rozprávala s desiatkami osôb z tohto sektoru. Kým v zahraničí je trend jednoznačný - podporovať integráciu a toto deklarovali aj všetky naše vlády (pri ktorej je práca kľúčová) naše ministerstvo vyzerá že ide opačným smerom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?