Dovolenková inšpirácia

Autor: Erika Jurinová | 13.8.2013 o 12:45 | Karma článku: 6,89 | Prečítané:  1234x

Ešte raz skontrolujem všetko  očami. Sporák, lampy, vodovodné kohútiky. Aj keď nenechávam dom úplne prázdny, starká,  najstaršia dcéra a psík na všetko dozrú.  Ďalšie dve  dievčatá sú v tomto čase v Medjugorí, kde „dýchajú duchovno". Pri zamykaní  v duchu vymenovávam:  pas, lekárničku, kartičku poistenca, kuny. Už za prvou benzínkou za hranicami sa diaľnica plní slovenskými a českými poznávacími značkami. Smer  Chorvátsko, obľúbená destinácia Slovákov a Čechov. Teším sa na čas strávený  s manželom a priateľmi. Aj keď len štyri dni.

Cesta po diaľnici ubieha rýchlo. Popri ceste je množstvo nových a čistých odpočívadiel, kde kvôli únave a teplu  zastavujeme častejšie ako minulý rok. V stánku pri jednom z nich si kupujeme burek (slaný koláč) a manžel sa zarozpráva s predavačom. Zhodnotia futbal a Šime nám popraje šťastnú a bezpečnú cestu.  Prichádzame do cieľa. Na novej ceste ešte nie sú značky, ale domáci nás nasmerujú na parkovaciu zónu. Desno i onda ravno. Zaparkované ideme sa kúpať.

Hoci si naplno vychutnávam dovolenkový čas, po viac ako roku v politike nedokážem úplne  vypnúť,  stále myslím na to, čo sa deje u nás doma. Nezamestnanosť, nevyplácanie miezd, školstvo, deti v detských domovoch,  hmotná núdza, korupcia. Nie je tu internet, o čo všetko prídem? Možno mi myšlienky stále utekajú domov aj pod vplyvom kontrastu situácie tu a doma. Nechcem si idealizovať Chorvátsko. Tu  nemusím riešiť zdravotné poistenie, cenu základných potravín, hypotéky, no napriek tomu  sa občas pristihnem pri pocite, že neverím, že pred 18 rokmi prebiehali v tejto oblasti tvrdé boje.  Krajina bola zničená, poznačená etnickým konfliktom. A dnes? Pokojne môžeme ísť na dovolenku do krásnej, čistej oblasti, pohodlne po novej diaľnici.

Dokonca sme nepotrebovali ani pasy. Od  1. júna je Chorvátsko v EÚ, a to len 18 rokov po vojne. Možno ľudia tu majú väčšiu chuť meniť veci k lepšiemu, nedopustiť  ďalšie ničenie krajiny, ruinovanie, korupciu. Už odsúdenie  bývalého premiéra Sanadera, obvineného z korupcie svedčí o tom, že si  ľudia uvedomujú akú majú silu, ak sa postavia za dobrú vec a netolerujú korupciu a podvody. I to, že len nedávno,  na tlak verejnosti stiahla chorvátska vláda nový „moderný" predmet sexuálna výchova, ktorá mala za cieľ vtlačiť  do detských hlavičiek novodobú „gender ideológiu" a tým nanútiť rodičom spôsob výchovy svojich detí.  Myslím na to o to častejšie, že v tomto čase sa postupne uzatvára nová celoštátna stratégia ľudských práv a zároveň kolega Janko Mičovský začal neľahký boj, ktorý sa u nás zatiaľ nevyhráva. Je to boj s korupciou na Slovensku.  Pevne verím, že tento zápas prinesie „chorvátske" výsledky.

Je po dovolenke. Už túto stredu môžem rozhýbať veci k lepšiemu.  Nebudem lamentovať nad tým ako u nás „stojí vzduch".  Naopak. Ak človek len v tichosti nenadáva, ale chytí sa roboty, veci sa môžu hýbať, aj keď veľmi pomaly. Od nespokojnosti s poriadkom v uliciach, cez podania na ochranu verejného majetku, poukázania na predraženie zákazky, nastavenia účelových podmienok pri tendroch, netransparentné nakladanie s peniazmi EU, či kamarátske uprednostňovanie projektov, poukazovanie na neprávosti na zraniteľných skupinách, cez pokusy upravovať legislatívu hlavne v prospech občanov a ich odbremenenia, nie väčšieho priviazania  a závislosti na štáte, s jasnou deklaráciou ochrany rodín a ponechania práva rodičov na výchovu svojich detí . Je však potrebné stále sa vychovávať k čestnosti  a vymedzovať sa zlu v akejkoľvek podobe. Ako kolega Martin Fecko rád hovorí: Nie kradnúť menej, ale vôbec. Musíme  mať jasný cieľ a víziu budúcnosti.  Musíme vedieť, že tak ako doteraz veci fungovať nemôžu a nesmú.

Už len nájsť impulz, ktorý „to" celé rozhýbe. Túto stredu staviame prvú protikorupčnú baštu, ktorá má meniť pohľad na tých, ktorým nie je verejný záujem ľahostajný a sú schopní poukázať na prospechárske konanie. Je nutné  za hrdinstvo považovať to ak niekto oznámi korupciu a nie ho za to vyhadzovať z práce. Veľký kus práce je pred nami. Janko Mičovský, biela vrana to odštartoval a my mu budeme pomáhať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?