Dovolenková inšpirácia

Autor: Erika Jurinová | 13.8.2013 o 12:45 | Karma článku: 6,89 | Prečítané:  1214x

Ešte raz skontrolujem všetko  očami. Sporák, lampy, vodovodné kohútiky. Aj keď nenechávam dom úplne prázdny, starká,  najstaršia dcéra a psík na všetko dozrú.  Ďalšie dve  dievčatá sú v tomto čase v Medjugorí, kde „dýchajú duchovno". Pri zamykaní  v duchu vymenovávam:  pas, lekárničku, kartičku poistenca, kuny. Už za prvou benzínkou za hranicami sa diaľnica plní slovenskými a českými poznávacími značkami. Smer  Chorvátsko, obľúbená destinácia Slovákov a Čechov. Teším sa na čas strávený  s manželom a priateľmi. Aj keď len štyri dni.

Cesta po diaľnici ubieha rýchlo. Popri ceste je množstvo nových a čistých odpočívadiel, kde kvôli únave a teplu  zastavujeme častejšie ako minulý rok. V stánku pri jednom z nich si kupujeme burek (slaný koláč) a manžel sa zarozpráva s predavačom. Zhodnotia futbal a Šime nám popraje šťastnú a bezpečnú cestu.  Prichádzame do cieľa. Na novej ceste ešte nie sú značky, ale domáci nás nasmerujú na parkovaciu zónu. Desno i onda ravno. Zaparkované ideme sa kúpať.

Hoci si naplno vychutnávam dovolenkový čas, po viac ako roku v politike nedokážem úplne  vypnúť,  stále myslím na to, čo sa deje u nás doma. Nezamestnanosť, nevyplácanie miezd, školstvo, deti v detských domovoch,  hmotná núdza, korupcia. Nie je tu internet, o čo všetko prídem? Možno mi myšlienky stále utekajú domov aj pod vplyvom kontrastu situácie tu a doma. Nechcem si idealizovať Chorvátsko. Tu  nemusím riešiť zdravotné poistenie, cenu základných potravín, hypotéky, no napriek tomu  sa občas pristihnem pri pocite, že neverím, že pred 18 rokmi prebiehali v tejto oblasti tvrdé boje.  Krajina bola zničená, poznačená etnickým konfliktom. A dnes? Pokojne môžeme ísť na dovolenku do krásnej, čistej oblasti, pohodlne po novej diaľnici.

Dokonca sme nepotrebovali ani pasy. Od  1. júna je Chorvátsko v EÚ, a to len 18 rokov po vojne. Možno ľudia tu majú väčšiu chuť meniť veci k lepšiemu, nedopustiť  ďalšie ničenie krajiny, ruinovanie, korupciu. Už odsúdenie  bývalého premiéra Sanadera, obvineného z korupcie svedčí o tom, že si  ľudia uvedomujú akú majú silu, ak sa postavia za dobrú vec a netolerujú korupciu a podvody. I to, že len nedávno,  na tlak verejnosti stiahla chorvátska vláda nový „moderný" predmet sexuálna výchova, ktorá mala za cieľ vtlačiť  do detských hlavičiek novodobú „gender ideológiu" a tým nanútiť rodičom spôsob výchovy svojich detí.  Myslím na to o to častejšie, že v tomto čase sa postupne uzatvára nová celoštátna stratégia ľudských práv a zároveň kolega Janko Mičovský začal neľahký boj, ktorý sa u nás zatiaľ nevyhráva. Je to boj s korupciou na Slovensku.  Pevne verím, že tento zápas prinesie „chorvátske" výsledky.

Je po dovolenke. Už túto stredu môžem rozhýbať veci k lepšiemu.  Nebudem lamentovať nad tým ako u nás „stojí vzduch".  Naopak. Ak človek len v tichosti nenadáva, ale chytí sa roboty, veci sa môžu hýbať, aj keď veľmi pomaly. Od nespokojnosti s poriadkom v uliciach, cez podania na ochranu verejného majetku, poukázania na predraženie zákazky, nastavenia účelových podmienok pri tendroch, netransparentné nakladanie s peniazmi EU, či kamarátske uprednostňovanie projektov, poukazovanie na neprávosti na zraniteľných skupinách, cez pokusy upravovať legislatívu hlavne v prospech občanov a ich odbremenenia, nie väčšieho priviazania  a závislosti na štáte, s jasnou deklaráciou ochrany rodín a ponechania práva rodičov na výchovu svojich detí . Je však potrebné stále sa vychovávať k čestnosti  a vymedzovať sa zlu v akejkoľvek podobe. Ako kolega Martin Fecko rád hovorí: Nie kradnúť menej, ale vôbec. Musíme  mať jasný cieľ a víziu budúcnosti.  Musíme vedieť, že tak ako doteraz veci fungovať nemôžu a nesmú.

Už len nájsť impulz, ktorý „to" celé rozhýbe. Túto stredu staviame prvú protikorupčnú baštu, ktorá má meniť pohľad na tých, ktorým nie je verejný záujem ľahostajný a sú schopní poukázať na prospechárske konanie. Je nutné  za hrdinstvo považovať to ak niekto oznámi korupciu a nie ho za to vyhadzovať z práce. Veľký kus práce je pred nami. Janko Mičovský, biela vrana to odštartoval a my mu budeme pomáhať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?