Ďalší tunel, alebo čie záujmy chráni Sociálna poisťovňa?

Autor: Erika Jurinová | 25.11.2013 o 7:39 | (upravené 25.11.2013 o 13:10) Karma článku: 16,20 | Prečítané:  3508x

Obyčajní ľudia vyhlásili boj proti rozkrádaniu Slovenska politikmi a nižšie popísané protizákonné vyplácanie dôchodkov je ukážkovým príkladom takéhoto konania. Na štvrtkovom zasadaní výboru pre sociálne veci sa preberali vážne témy. Rodinné prídavky, sociálne služby (o ktorých napíšem nabudúce), rozpočet ako zákon roka, pred ktorým sme hovorili aj o rozpočte sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa začala pred časom konať na vlastnú päsť a podľa mňa veľmi nezodpovedne zvyšovať svoj deficit nezákonným vyplácaním dôchodkov (bývalým vojakom a policajtom) jednej špecifickej, zato dosť početnej skupine žiadateľov výsluhových dôchodkov.

Preto som iniciovala poslanecký prieskum, na ktorom sa chcem pýtať na dôvody, ktoré viedli poisťovňu k rozhodnutiu vyplácať dôchodky v rozpore so zákonom. Obzvlášť ak odhady hovoria o miliónoch eur! Či zákony neplatia pre každého? Kolegovia zo strany Smer si vyžiadali čas na rozhodnutie, či „povolia" uskutočnenie prieskumu, alebo nie. Budem s napätím čakať na ich utorkové rozhodnutie.

Myslím však, že občanom sú dlžní odpovede na tieto otázky:

1.)  Ako je možné, že Sociálna poisťovňa umožnila protizákonné vyplácanie dôchodkov bývalým vojakom a policajtom, ak  podľa doteraz platných zákonov to skutočne možné nie je?

2.)  Počíta štátny rozpočet na rok 2014 s  navýšením o cca 14 miliónov € (po výbore sa už hovorí o 80 mil. €) na vyplácanie týchto dôchodkov?

3.)  Ako je možné, že aj keď takmer deväťdesiat  zamestnancov listom i petíciou upozornilo na nesúlad narýchlo vypracovaného metodického pokynu s platným zákonom a na neoprávnené konanie vedenia poisťovne vo vyhodnocovaní žiadostí, poisťovňa vo vyplácaní dôchodkov naďalej pokračovala (dokonca prepustila zamestnancov, ktorí na to upozornili)?

4.)  SP na základe smernice v prípade týchto poistencov neberie do úvahy či majú dostatok odpracovaných rokov, ani či dosiahli  dôchodkový vek. Je to spravodlivé voči ostatným obyvateľom Slovenska?

5.)  Ako vysvetlia, že nie dlho po tom ako sme sa cez interpeláciu dožadovali vysvetlenia, bolo rozhodovanie a vyplácanie pozastavené?

6.)  A najmä - kde je spravodlivosť a morálnosť takéhoto konania, ak medzi nami doslova živoria seniori s dôchodkami 250 - 350 eur?

 

Necháme bez povšimnutia svojvôľu v rozhodovaní zodpovednej osoby, alebo dokážeme vyvodiť politickú zodpovednosť za toto konanie, aby sme ukázali, že to s bojom proti zneužívaniu verejných funkcii myslíme naozaj vážne?

Teším sa na odpovede!

Ak chcete vedieť viac, tu je link na interpeláciu podanú 29.10. ...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?