Superman v čele Sociálnej poisťovne?

Autor: Erika Jurinová | 24.1.2014 o 9:22 | Karma článku: 15,65 | Prečítané:  3296x

Tento týždeň prebehla médiami správa o nariadení štátneho dozoru v SP. Pre mňa je dôležité, že sa tým potvrdila moja domnienka, že Sociálna poisťovňa, ktorá doteraz obhajuje svoje konanie v riešení problému starobných dôchodkov pre výsluhových dôchodcov, predsa len nepresvedčila ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny o správnom postupe a vhodnom vyriešení nahromadených problémov. Ak jedna inštitúcia dokáže podať nejednotné stanovisko v danej veci, o čom to vypovedá? Predsa o tom, že jedna ruka nevie, čo robí druhá a teda o zlom riadení inštitúcie.

Nikdy som nebola proti výsluhovým dôchodcom (tak ako sa mi to snažia mnohí prišiť), ani proti kombinácii výsluhových a starobných dôchodkov. Nikdy som nespochybnila rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Jediné čo chcem, je odstrániť chaos, ktorý vznikol vytvorením metodického pokynu - vnútornej smernice Sociálnej poisťovne, ktorá je (či sa to niekomu páči alebo nie) celkom určite v rozpore s našim platným zákonom.

Som presvedčená, že významnou príčinou súčasnej situácie je práve nespôsobilosť a nemožnosť kompetentne riadiť takú veľkú inštitúciu, ktorá nakladá s obrovskými prostriedkami všetkých občanov a pritom sedieť na dvoch veľkých a dobre vyhrievaných kreslách. Na jeden úväzok byť poslancom NR SR a popri tom  často na diaľku riadiť kolos zvaný Sociálna poisťovňa. To, že sa pán generálny riaditeľ vo včerajšom vystúpení v relácii TA3 Téma dňa obhajoval podrobným popisom svojho pracovného rozvrhu („Ráno od siedmej do deviatej, do pol desiatej som v Sociálnej poisťovni, odchádzam do parlamentu, od dvanástej do druhej som znova v Sociálnej poisťovni, a znova večer sa vraciam do Sociálnej poisťovne. Čiže mám to... zladenú prácu mám tak, aby prakticky som stačil aj jednu vec, aj druhú vykonávať") ma ešte viac presvedčilo o jeho odbornej riaditeľskej nespôsobilosti. Každý pracovný deň bez obeda? A kohože to a ako po večeroch môže riadiť v budove Sociálnej poisťovne? Iba ak svojho asistenta, inak tiež funkcionára Sociálnej poisťovne, ktorý ho tak vehementne obhajuje.

Pán Ing. Peter Višváder, ktorý je hovorcom, presnejšie riaditeľom komunikačného odboru Sociálnej poisťovne, vo svojej reakcii na môj krátky brífing v správach RTVS okrem iného tvrdil, že som odmietla ponuku vedenia Sociálnej poisťovne na odbornú konzultáciu k problematike výsluhových dôchodkov. Toto je klamstvo a výmysel. Pán generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne, ani pán riaditeľ komunikačného odboru a vôbec nikto zo Sociálnej poisťovne mi nikdy žiadnu oficiálnu ponuku na stretnutie nedal! Práve naopak, zabrzdili všetky moje aktivity smerujúce k zisťovaniu a preverovaniu informácií. Výbor NR SR pre sociálne veci, kde som opakovane predkladala rôzne návrhy a žiadala o  vykonanie poslaneckého prieskumu v Sociálnej poisťovni,  moje návrhy vždy s aroganciou vládnej väčšiny zamietol.

Za pozoruhodnú považujem však aj skutočnosť, že pán Višváder ako riaditeľ odboru SP vykonáva funkciu hradenú z verejných prostriedkov na plný úväzok, je zamestnancom SP. Zároveň je aj asistentom poslanca Dušana Muňka s mesačnou odmenou 1 500 €. Sedí rovnako ako jeho šéf na dvoch stoličkách a bojuje  za svojho dvojnásobného chlebodarcu. Obidvaja sú dvojnásobne platení z verejných zdrojov - odvodov a daní občanov a konflikt záujmov im akiste nič nehovorí. Myslím si, že toto svedčí nielen o nekompetentnosti pána Muňka, ale vypovedá čosi aj o jeho morálke.

To, čo sa deje v Sociálnej poisťovni sa v tejto fáze už nedá vyriešiť jednoducho a už vôbec nie so súčasným vedením. Žiadam preto pána ministra Richtera, aby podal vláde návrh na odvolanie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne pána poslanca Muňka.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?