Koho treba zbiť, aby si to Kaliňák všimol?

Autor: Erika Jurinová | 30.1.2014 o 8:03 | (upravené 30.1.2014 o 10:21) Karma článku: 19,30 | Prečítané:  3355x

Funkciu ombudsmana zriadil švédsky kráľ v roku 1713, aby ho poveril dohľadom nad správaním kráľovských úradníkov. Prapôvodným zámerom švédskeho kráľa bol dohľad nad správaním kráľovských úradníkov. My kráľa nemáme a v zmysle ústavy  „Štátna moc pochádza od občanov..". My nemáme kráľovských ale štátnych úradníkov. A tými sú aj členovia vlády. Podľa pôvodných zámerov by nad ich správaním mal mať dohľad ombudsman. Premiér a jeho vláda ukázali, že verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová im nestojí za pozornosť a nie je hodná ich milostivého prijatia. Dovoľujem si upozorniť vás, ctihodní štátni úradníci, na nevhodnosť vášho správania a na to, že ste ním neurazili iba Janu Dubovcovú, ombudsmanku a ženu, urazili ste tým tých, od ktorých pochádza vaša moc. Urazili ste občanov, ktorým ste zodpovední. To ich ste odmietli a nimi pohŕdate.

Už dlhší čas vnímam napätie medzi súčasnou vládou, vládnou stranou SMER - SD a verejnou ochrankyňou práv (VOP) Janou Dubovcovou, čo sa prejavuje nekorektnosťou v jednaní s ňou samotnou a zároveň aj úradom, ktorý reprezentuje. VOP je ústavný činiteľ a bola zvolená Národnou radou. Všetci ústavní činitelia sú povinní rešpektovať sa a v súlade so svojimi kompetenciami konať, vzájomne komunikovať a spolupracovať. Spôsob, akým jednáte vy s Janou Dubovcovou, dôležitou ústavnou činiteľkou, ktorej úlohou je ochrániť základné práva a slobody občanov  pred konaním, rozhodovaním alebo nečinnosťou orgánov verejnej správy, je viac ako ponižujúci, a neviem si predstaviť, že by sa podobným spôsobom k správe verejného ochrancu práv obdobe postavila vláda niektorého iného demokratického štátu.

Kabinet odignoroval informácie zo správy o zásahu polície v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou a minister Kaliňák nazval ombudsmanku klamárkou. Obávam sa, že po zverejnení informácie o začatí trestného stíhania vo veci podozrenia zo spáchania trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a porušovania domovej slobody si myslím, že je na mieste aby sa pán minister vnútra za svoje nevhodné správanie ospravedlnil.  Vládna strana SMER -SD si zakladá na budovaní imidžu slušnej a sociálnej strany, tak nech sa podľa toho zachová.

A poďme ďalej.

Včera som sa snažila zaradiť do programu 29.schôdze nový bod, informáciu ministra vnútra Kaliňáka o riešení a stave radikalizácie spoločnosti, narastaní extrémizmu a fašizmu. Je faktom a mám pocit, že denno denne sa o tom presviedčame, že ľudia vo vízií naštartovania riešenia nahromadených problémov, siahajú po interpretácii najjednoduchších riešení, ktoré často nie sú realizovateľné, ale bohužiaľ, ponúkané najmä takými združeniami a skupinami, ktoré v zdravej demokratickej spoločnosti by už boli pod drobnohľadom a pri prvej príležitosti ich konania proti morálnym princípom by bola ich činnosť ukončená. Narážam nielen na prieskum verejnej mienky MVK zo včera, na ten máte mnohí svojský názor, ale na smrť Daniela Tupého v Bratislave pred mnohými rokmi,  Moldavu nad Bodvou a určite mlátenie študentov v Nitre, kde vyšetrovanie sa podľa informácii blíži ku koncu. Korunou môže byť však i prípad Hedvigy Malinovej, biľag z tohto procesu zostane na Slovensku veľmi dlho. A nič pozitívne nám to určite neprinesie.

Chcem ukázať, že sa až príliš zahrávame s otvoreným ohňom, s neriešením narastajúcej chuti po násilí, bitkách, extrémizme. Príliš sme podcenili náznaky, ktoré sa ukazujú už niekoľko rokov, preto ma zaujíma v akom stave sú riešenia. Nepotrebujem správu o stave, chcem počuť informácie o riešeniach. Aké zmeny zákona pripravujete, ako zabezpečujete výchovu mladých v týchto témach.

Tento týždeň sme si pripomenuli deň holokaustu, niečo čo má byť pre nás mementom. A deň nato sa objaví v médiách video, brutálne video ako skupina nápadne podobne vyzerajúcich mužov brutálne dokope niekoľkých ľudí, ako brutálne jeden z nich vypáli zaucho žene, ktorá sa zastala mladíka na zemi. Som matka troch detí a nechcem aby som žila v strachu, že kedykoľvek si niekto zmyslí, že „práve takýto pohľad sa mu nepáči" je schopný popolníkom rozbiť hlavu. Vysporiadať sa s týmto problémom znamená uchopiť túto „genocídu" a nedopustiť šírenie podobných myšlienok. A toto sa nedeje. Mám pocit, že neriešením priam jasných prípadov ukazujeme na neschopnosť nielen polície, prokuratúry, ale i súdov.

(Včera boli "zrazu" vzatí do vyšetrovacej väzby útočníci z videa z Nitry. Trvalo ¼ roka a konalo sa až keď  niekto zverejnil  video ako rukolapný dôkaz, kde sú jasne viditeľní a identifikovateľní samotní útočníci.)

O mesiac máme prezidentské voľby. Zatiaľ najsilnejší kandidát, ktorý zároveň vedie Slovenkú republiku R.Fico, a jeho druhý najvyšší muž, však dodnes mlčali. Ich vládni poslanci ich kryjú v nekonaní doteraz.

Pán Fico vo svojej kampani neustále hovorí o tom, akým je on zjednocovacím prvkom. Aký zjednocujúci prvok Slovákov však má na mysli? Ten o ktorom rozprával  už počas kampane do VUC (Trnave)? Neboli aj tieto vaše reči podnecovaním a vyhrocovaním vzťahov Slovák, Maďar?. Pán premier, veď vy ste nechali už podpísaný bianco šek práve takýmto extrémistickým skupinám  ľudí!!!

Tým, že sa roky aktívne nepodchycuje násilnícke správanie vytvárate podhubie na ďalšie posmeľovanie podobných aktivít. Žiadne rázne zakročenie polície, kriminálky, prokuratúry. To je akoby ste nechali odkaz, je to v pohode, za takéto konanie sa vám nič moc nestane.

Preto chcem tu a teraz povedať, že už stačilo. S kolegami som pripravila zmenu trestného zákona.

Riešením je zákon, ktorý zavedie zvláštny trestný čin pre skupiny násilníkov, ktoré sa združujú za účelom týrania nevinných ľudí. Takýmto násilníkom bude hroziť zostrený trest. Rodičia už nebudú musieť žiť v strachu o zdravie svojich detí a obávať sa, že páchatelia budú skoro prepustení na slobodu. Pripravené znenie zákona predložím ostatným politickým stranám, aby sme našli spoločné riešenie pre Slovensko a samozrejme nevynechám ministrov Kaliňáka i Boreca, verím, že tí sa pridajú ako prví.

Zopakujem na záver, Strana SMER-SD, zakladáte si na budovaní imidžu slušnej a sociálnej strany, tak sa podľa toho chovajte.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?