reklama

Kto skutočne bojuje za naše deti?

Myslím, že každému na Slovensku je už nejaký ten piatok jasné, že britské súdy odoberajú deti rodičom a dávajú ich na adopcie za zvláštnych okolností.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)

Prípad Slovensky Ivany Bóorovej, ktorej súd vo Veľkej Británii odobral dve deti, nás mnohých zaujal. Držali sme jej a stále držíme palce. Jej prípad však tiež poukázal na prinajmenšom kontroverzné rozhodovanie tamojších súdov a otvoril mnoho otázok. Navyše sa časom ukázalo, že nie je jediná Slovenka s podobným osudom. Som rada, že to rozvírilo hladiny vôd na Slovensku a že naše úrady nad tým nestrkajú hlavy do piesku, ale musia konať. Smutné však je – ako sa ukázalo – že o jej prípad a prípady ľudí v podobnej situácii sa začali slovenské inštitúcie zaujímať až po medializácii problému, napriek tomu, že sa obracala všade možne. Na Slovensku je totiž zlým zvykom, že sa úrady, politici, ale tiež takzvaní ľudskoprávni aktivisti a ich inštitúcie začínajú zaujímať o skutočné problémy bežných ľudí až vtedy, keď im hrozí, že ich média roznosia v zuboch. Toto považujem za naozaj neprijateľné!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A prečo sa vraciam k dva roky starému prípadu? Ako píšem vyššie, ukázalo sa, že prípadov ako je ten pani Bóorovej je veľa a celé to zaváňa obchodom. Nedávno rozvíril mediálnu hladinu podobný prípad, no podľa mňa, a mnohých ďalších súdne zmýšľajúcich ľudí, je v tomto prípade rozhodnutie britského súdu ešte kontroverznejšie. Rómskemu páru odobrali úrady deti a dali ich na adopciu páru gayov. Ste aj vy presvedčení, že takáto dvojica homosexuálnych partnerov sa dokáže postarať o chlapca lepšie ako milujúci rodičia? Že trauma, ktorá vzniká dieťaťu pri procese a nové prostredie pomôžu dieťaťu? Ja o tom veľmi pochybujem. No a podľa prieskumov verejnej mienky je väčšina slovenskej spoločnosti rovnakého názoru. Nie však ľudia v Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva –inštitúcie zriadenej zákonom na ochranu a podporu ľudských práv. Ich stanovisko k celému problému je poburujúce a tiež pokrytecké. K prípadu Ivany Bóorovej sa pred dvoma rokmi vyjadrovali skôr v zmysle, že podporujú jej právo na deti, verili jej. Teraz sa nezaoberajú tým, či neboli porušené ľudské práva rómskych rodičov a najmä ich detí. Teraz ich zaujíma homosexuálny pár. Z ich stanoviska citujem: „Adopčná politika alebo najlepší záujem dieťaťa nesmie súvisieť, ani sa posudzovať na základe sexuálnej orientácie. Stredisko zastáva názor, že efektivita výkonu rodičovských práv nie je primárne viazaná ani na pohlavie, ani na sexuálnu orientáciu, ale na osobnostné vlastnosti každého človeka, ktorý má dieťa v starostlivosti". Koho záujmy toto stredisku skutočne zastupuje? Väčšiny slovenskej spoločnosti určite nie! Čo tým sleduje? Slovenské národné stredisko pre ľudské práva má dlhodobo mimoriadne zlé meno - a to nehovorím je, ale odborníci a dokonca zástupcovia ministerstva spravodlivosti - a asi si jeho ľudia myslia, že sa podlizovaním ľudskoprávnym aktivistom zachránia. Podľa mňa je to však cesta k ich záhube, ale ich osud ma netrápi.Irituje ma, že sa nevenujú celému problému, ale len v stanovisku vybrali postoj k adoptívnym rodičom. A čo skutoční rodičia detí a najmä deti, o ktorých je reč? Ich práva nechcú obhajovať? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trápi ma osud detí, ktoré vychovajú dvaja homosexuáli. Trápi ma, že nemôžu vyrastať s rodičmi. Trápi ma aj smútok ich rodičov. A trápi ma, že Slovenské národné stredisko pre ľudské práva to netrápi.

Erika Jurinová

Erika Jurinová

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Oraváčka, mama, manželka a predsedníčka Výboru NRSR pre ľudské práva a národnostné menšiny (Poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu