Zmena ústavy je dobrou správou, cena je však vysoká

Autor: Erika Jurinová | 5.6.2014 o 9:20 | Karma článku: 5,27 | Prečítané:  1442x

Tak sa to včera napokon podarilo, manželstvo je chránené ústavou. Toto je pre Slovensko výborná správa. Pre mňa je až prekvapujúce, aká veľká zhoda na tomto fakte nastala. Za zmenu ústavy hlasovala drvivá väčšina poslancov – 102.

Poukazuje to na to, že na Slovensku  si stále veľká väčšina ľudí ctí tradičné hodnoty. Ochrana manželstva je podľa mňa veľmi dôležitá vec, najmä v súvislosti s tým, že z takzvaných vyspelých západných krajín sa na nás valia trendy, ktoré zneisťujú mnohých ľudí. To, že rodina je dnes v kríze vieme. Faktom je, že sa  50% manželstiev  rozpadá a takisto, že mimo manželstva sa rodí v západnej Európe viac ako 40% detí. Ale ešte stále, povedzme si úprimne, každý vie, že najlepším prostredím na výchovu detí je rodina pozostávajúca z matky i otca, preto si myslím, že úloha manželstva ako inštitúcie má mať práva, ktoré si nemôže osobovať iné spolužitie. Dokonca som presvedčená, že v ústave by malo byť takisto explicitne zadefinované právo rodičov na to, aby vychovávali deti v súlade s ich presvedčením a nikto im toto právo nemohol zobrať.

Čo ma však mrzí je fakt, za akých okolností  k podpore tohto dôležitého kroku došlo. SMER-SD ho jednoducho využil na vydieranie ostatných a KDH mu na to skočilo. Zmeny v justícii, ktoré táto novela ústavy zavádza, sú veľmi kontroverzné a nie som si istá, či pomôžu naštartovať práve často spomínaný ozdravovací proces v justícii, alebo skôr uškodia. Ak justícia podľa nových pravidiel nebude vedieť lepšie fungovať, SMER ich má šancu ľahko upraviť, keďže na to mu už bude stačiť obyčajná väčšina a dúfam, že bude mať vtedy chuť také zmeny urobiť. Veľmi rýchlo som pochopila, že zmeny, na ktorých sa KDH a SMER dohadovali mali poslúžiť ako divadielko najmä pre poslancov mimo KDH a SMER-u, ktorí sa síce chceli aktívne zapojiť do reformy justície, ale vlastne o ich aktívne zapojenie nikto nemal záujem. Napriek tomu som sa však rozhodla zmenu ústavy podporiť a zahlasovala som za. Som presvedčená, že toto bola jedna z mála príležitostí nájsť ústavnú väčšinu poslancov na ukotvenie manželstva ako spoločenstva muža a ženy do ústavy. Považujem to za natoľko závažnú záležitosť, že záujem rodiny prevýšil všetko ostatné. A hlasy ktoré hovoria, že z toho sa nenajeme a nebude nám lepšie, alebo že to nezabráni rozpadu vzťahov len toľko, že v budúcnosti sa na túto zmenu budú pozerať určite v pozitívnom svetle. Včerajšie hlasovanie mi teda prinieslo dve zistenia – jedno ma potešilo, druhé naopak. Potešujúce je, že – ako píšem vyššie – Slováci si stále ctia tradičné hodnoty a cítia potrebu zvýšenej obozretnosti v týchto otázkach. Na druhej strane, v našej krajine stále vládnu a rozhodujú ľudia, ktorí viacerých postavili do úlohy rukojemníkov a vydierali ich tým, čo by malo byť každému vlastné, svedomím. Z toho je mi smutno a ani po 4 rokoch, odkedy som v politike, si na to neviem zvyknúť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?