SMER-u naozaj nezáleží na zneužívaných deťoch ?

Autor: Erika Jurinová | 12.6.2014 o 17:13 | (upravené 13.6.2014 o 15:04) Karma článku: 6,83 | Prečítané:  2155x

Asi sa môžeme zhodnúť na tom, že sexuálne zneužívanie detí je to najodpornejšie čo môže byť. Sú krajiny, kde to vedia a tejto problematike venujú výraznú pozornosť. Napríklad v USA sú takéto trestné činy považované za obzvlášť závažné a trestajú ich prísnejšie ako iné ťažké zločiny.

Vo Veľkej Británii zrušili premlčateľnosť tohto trestného činu a v tomto roku po Európe putoval Škót Matthiew McVarish, ktorý bol sám v detstve obeťou sexuálneho zneužívania vlastným strýkom, rovnako ako jeho bratia. Svojou púťou sa snažil upozorňovať na tento problém a motivovať zákonodarcov v jednotlivých európskych krajinách, aby zmenili zákony v prospech detských obetí sexuálneho násilia. Svojou misiou oslovil aj nás a preto sme spolu s mojimi dvoma kolegami z OĽaNO  - Branislavom Škripekom a Evou Horváthovou - pripravili návrh na zmenu trestného zákona v tomto duchu. Zdá sa však, že na Slovensku sa nám to tak skoro nepodarí.

Včera mal parlament výnimočnú šancu pomôcť zneužívaným deťom, respektíve skôr zabrániť tomu, aby stále pribúdali. A veru veľa ich naozaj je. Týraných a zneužívaných detí je veľa a to sa o mnohých ani nikdy nedozvieme preto, že obete sa boja a hanbia hovoriť. A keď prehovoria, narazia na bariéru nedôvery a ututlávania.

O to smutnejšie mi včera bolo, že návrh na zmenu Trestného zákona, ktorý sme predložili do parlamentu, vládny SMER bez vážnejších výhrad nepustil do druhého čítania. 72 poslancov sa zdržalo hlasovania a dvaja hlasovali proti.  Nazdávam sa, že nešlo o žiadne odborné pripomienky alebo výhrady, veď také ani nezazneli v rozprave. Na druhej strane všetci opoziční poslanci hlasovali za posunutie zákona do druhého čítania, kde sme mohli zákon ešte vylepšiť. Ale pri súčasných parlamentných počtoch je to málo platné ...

Nie pomsta páchateľom ale ochrana obetí.

Našim cieľom pri príprave návrhu na zmenu Trestného zákona v žiadnom prípade nebolo nejaké „lynčovanie“ páchateľov. Išlo nám iba o to, aby kedykoľvek ich skutky vyjdú najavo, boli za ne potrestaní. A čo je hlavné, aby sa im zabránilo pracovať naďalej s deťmi v rôznych oblastiach – školách, záujmových organizáciách a voľnočasových aktivitách. Napokon, je možné nesúhlasiť so zrušením premlčateľnosti trestného stíhania pokiaľ ide o sexuálne zneužívanie detí? Alebo so sprísnením podmienok ukladania trestu zákazu činnosti zahŕňajúcej priamy a pravidelný kontakt s deťmi osobám, ktoré im už raz ublížili? Aj pápež František hovorí, že žiadne sexuálne zneužitie dieťaťa nesmie zostať zabudnuté a nikto nemôže držať ochrannú ruku nad tými, ktorí sa toho dopustia. Veď zneužívané deti si svoju traumu nesú po celý zvyšok svojho života a spolu s nimi trpia aj ich blízki a často aj ďalšie generácie.

Slovenský parlament včera jednoducho premárnil šancu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?