SMER-u naozaj nezáleží na zneužívaných deťoch ?

Autor: Erika Jurinová | 12.6.2014 o 17:13 | (upravené 13.6.2014 o 15:04) Karma článku: 6,83 | Prečítané:  2175x

Asi sa môžeme zhodnúť na tom, že sexuálne zneužívanie detí je to najodpornejšie čo môže byť. Sú krajiny, kde to vedia a tejto problematike venujú výraznú pozornosť. Napríklad v USA sú takéto trestné činy považované za obzvlášť závažné a trestajú ich prísnejšie ako iné ťažké zločiny.

Vo Veľkej Británii zrušili premlčateľnosť tohto trestného činu a v tomto roku po Európe putoval Škót Matthiew McVarish, ktorý bol sám v detstve obeťou sexuálneho zneužívania vlastným strýkom, rovnako ako jeho bratia. Svojou púťou sa snažil upozorňovať na tento problém a motivovať zákonodarcov v jednotlivých európskych krajinách, aby zmenili zákony v prospech detských obetí sexuálneho násilia. Svojou misiou oslovil aj nás a preto sme spolu s mojimi dvoma kolegami z OĽaNO  - Branislavom Škripekom a Evou Horváthovou - pripravili návrh na zmenu trestného zákona v tomto duchu. Zdá sa však, že na Slovensku sa nám to tak skoro nepodarí.

Včera mal parlament výnimočnú šancu pomôcť zneužívaným deťom, respektíve skôr zabrániť tomu, aby stále pribúdali. A veru veľa ich naozaj je. Týraných a zneužívaných detí je veľa a to sa o mnohých ani nikdy nedozvieme preto, že obete sa boja a hanbia hovoriť. A keď prehovoria, narazia na bariéru nedôvery a ututlávania.

O to smutnejšie mi včera bolo, že návrh na zmenu Trestného zákona, ktorý sme predložili do parlamentu, vládny SMER bez vážnejších výhrad nepustil do druhého čítania. 72 poslancov sa zdržalo hlasovania a dvaja hlasovali proti.  Nazdávam sa, že nešlo o žiadne odborné pripomienky alebo výhrady, veď také ani nezazneli v rozprave. Na druhej strane všetci opoziční poslanci hlasovali za posunutie zákona do druhého čítania, kde sme mohli zákon ešte vylepšiť. Ale pri súčasných parlamentných počtoch je to málo platné ...

Nie pomsta páchateľom ale ochrana obetí.

Našim cieľom pri príprave návrhu na zmenu Trestného zákona v žiadnom prípade nebolo nejaké „lynčovanie“ páchateľov. Išlo nám iba o to, aby kedykoľvek ich skutky vyjdú najavo, boli za ne potrestaní. A čo je hlavné, aby sa im zabránilo pracovať naďalej s deťmi v rôznych oblastiach – školách, záujmových organizáciách a voľnočasových aktivitách. Napokon, je možné nesúhlasiť so zrušením premlčateľnosti trestného stíhania pokiaľ ide o sexuálne zneužívanie detí? Alebo so sprísnením podmienok ukladania trestu zákazu činnosti zahŕňajúcej priamy a pravidelný kontakt s deťmi osobám, ktoré im už raz ublížili? Aj pápež František hovorí, že žiadne sexuálne zneužitie dieťaťa nesmie zostať zabudnuté a nikto nemôže držať ochrannú ruku nad tými, ktorí sa toho dopustia. Veď zneužívané deti si svoju traumu nesú po celý zvyšok svojho života a spolu s nimi trpia aj ich blízki a často aj ďalšie generácie.

Slovenský parlament včera jednoducho premárnil šancu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?