Totalitné praktiky sa nezastavia pred ničím

Autor: Erika Jurinová | 23.7.2014 o 17:15 | (upravené 13.8.2014 o 15:54) Karma článku: 6,43 | Prečítané:  1835x

Už nejaký ten mesiac s obavami, ale aj so súcitom, sledujeme, čo sa deje u našich východných susedov. Asi aj preto, že sme si takí kultúrne blízki a máme spoločnú  históriu, nie je nám jedno, čo sa na Ukrajine deje.

Najskôr sme pozorovali  nadšenie na Majdane, ktoré nám pripomínalo atmosféru nášho Novembra 89. A potom už len to, ako sa ukrajinský sen o živote v demokratickej spoločnosti rúca. „Prsty“ v tom má Rusko, ktoré Ronald Reagan kedysi nazval Ríšou zla. S jeho praktikami máme osobnú zlú skúsenosť. Nielen my Slováci, ale aj ďalšie národy strednej a východnej Európy, majú ešte v živej pamäti, čoho všetkého je Rusko schopné. Dokonca vieme, že použije aj tanky, ak to považuje na potrebné. No a zdá sa, že sa toho veľa nezmenilo ani dnes.  Stále je to krajina, ktorej politické špičky bažia po ovládaní iných národov. Putin nevie svoju krajinu uriadiť inak ako totalitným diktátom, ktorý sa snaží rozšíriť aj na iné národy. Doplácajú na to – ako vždy – najmä nevinní ľudia. Lebo – neverím tomu, že Putinovi ide o ukrajinských obyvateľov, ako sa snaží odôvodniť svoje konanie na Ukrajine.  Na druhej strane – aj Európska únia sleduje podľa mňa najmä svoje vlastné ciele. Zaviazala si a tým vlastne zviazala novú ukrajinskú vládu. Napriek tomu však predsa len  viac dôverujem európskej demokracii, aj keď – ako sa netajím – zďaleka nesúhlasím so všetkými myšlienkami a spôsobmi riešenia EÚ.

Mesiace sledujeme, čo sa deje na Ukrajine, súcitíme s ľuďmi, ktorí prišli o rodinných príslušníkov po nepochopiteľných zásahoch. Na Slovensku sa robia zbierky, k rodinám obetí už aj od nás(tak ako z celého demokratického sveta)  odišla konkrétna pomoc. Myslím si, že pre Ukrajinu by bolo najlepšie, ak by sa stala nezávislým štátom, ktorý nebude trhaný východom a ani západom. Ukrajina by mala byť politicky neutrálnou zónou, inak sa takéto katastrofy (občianske vojny) budú na jej území opakovať.

Ako je možné, že v Európe v 21. storočí niekto zostrelí civilné lietadlo? Zatiaľ síce nevieme, kto za zostrelením malajzijského lietadla stojí, objavujú sa rôzne informácie a pravda bude asi niekde uprostred. Mali by sme sa na celú záležitosť pozerať triezvo, s chladnou hlavou a trvať na dôslednom vyšetrení situácie. Je však hrozné, že pri mocenských bojoch hynú nevinní ľudia. Chcem veriť, že sa podarí túto strašnú tragédiu vyšetriť. Vinníci totiž nesmú zostať nepotrestaní. Ktokoľvek stojí za týmto útokom, musí byť spravodlivo potrestaný.

Súcitím s rodinami 298 obetí, ktoré pri nešťastí zahynuli. Vyjadrujem im úprimnú sústrasť a chcem veriť, že sa im podarí vyrovnať sa so situáciou. Bude to však určite veľmi ťažké. Pokoj všetkým dušiam leteckej tragédie, všetkým tým, ktorí sa stali nechtiac súčasťou konfliktu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V čom je Pellegrini 2020 zázračnejší než Fico 2000?

Aj Fico prichádzal vo veľkom štýle a vypálilo to na 13,5 percenta.

Pellegrini: S predsedom Smeru sa vzďaľujeme míľovými krokmi

Pellegrini naznačil, že zo Smeru by mohol vystúpiť v horizonte niekoľkých týždňov.


Už ste čítali?