Čudné spôsoby v Hornooravskej nemocnici

Autor: Erika Jurinová | 29.10.2014 o 8:00 | (upravené 29.10.2014 o 10:06) Karma článku: 11,24 | Prečítané:  10189x

Stále žijem na Orave a už veľakrát som musela využiť služby našej trstenskej nemocnice. Od mojich detských čias sa v nej veľa zmenilo, ale patrilo by sa, aby sa zmenilo oveľa, oveľa viac.

Hornooravská nemocnica prešla viacerými zmenami, niekoľkokrát zápasila o prežitie a dnes, keď má priestor takpovediac vyárendovaný a jej stav zastabilizovaný, očakávam zlepšenie podmienok nielen pre pacientov, ale aj pre zamestnancov. Nebudem zastierať, že nemocnica v tom, aby boli pacienti spokojní, zaostáva, ale po tom, čo som sa začala zaujímať o problémy sestier, asi aj chápem prečo. Človek dokáže zo seba vydávať maximum, ale pokiaľ za to nie je slušne ohodnotený, chuť a zápal sa scvrkáva až príde k hranici, za ktorú odmieta ísť, pretože sa to podpisuje na jeho zdraví, často i vzťahoch, alebo priamo na nemožnosti zabezpečiť slušný život hodný prislúchajúcemu vzdelaniu i praxi. 

Je podľa vás v poriadku, ak zdravotná sestra, ktorá dnes potrebuje vysokoškolské vzdelanie, zarába  len o čosi viac, ako je minimálna mzda na Slovensku? Sestry v Hornooravskej nemocnici vedia, o čom píšem a čo je najsmutnejšie, ich platy sú (podľa ich slov) výrazne nižšie ako platy v ostatných nemocniciach, ktorých zriaďovateľom je Žilinský VÚC. Napriek tomu, že nemocnica má vyrovnaný rozpočet, na výplatnej páske vidia menej peňazí. Je to iste demotivačné, diskriminačné a nespravodlivé.

Začiatkom októbra som poslala otvorený list predsedovi Žilinského samosprávneho kraja Jurajovi Blanárovi a riaditeľke Hornooravskej nemocnice v Trstenej pani Eleonóre Kadlečíkovej.

Pán predseda odpísal. Síce nezaručil, ani nenačrtol možnosti riešenia, pretože to nemá v kompetencii, ale aspoň odpísal. O mzdách rozhoduje v plnej miere jej riaditeľka. Slušne povedané – vyzul sa z toho. Ale aspoň zareagoval.

Inak to bolo v prípade pani riaditeľky Ing. Eleonóry Kadlečíkovej. Ako môžeme žiadať od občanov, aby sa správali zodpovedne, ak človek, ktorý je postavený do vedenia a jeho povinnosťou je pracovať pre občanov, nedokáže sformulovať odpoveď na oficiálny list podpredsedníčky parlamentu? Ak odmieta komunikovať so mnou, ako sa potom môže správať k svojim zamestnancom, veď celé to má i morálny rozmer!

Sestry vykonávajú zodpovednú prácu a mali by byť adekvátne zaplatené. Nie je spravodlivé aby doplácali na dlhodobé dobré hospodárenie najnižšími platmi a iné nemocnice, ktoré sú doteraz v dlhoch s prehľadom zaplatia svojich zamestnancov lepšie? Aká je v tom logika?

Rozumiem tomu, že časy, kedy sme mali nastavenú tabuľku pre celú republiku, sú preč, ale prečo tolerujeme toľkú nezodpovednosť? Prečo dopustíme, aby tí, čo neustále zadlžujú a zneužívajú systém, napr. aj vyššími platmi, mali na výplatnej páske viac peňazí ako ich kolegovia z nemocnice, ktorá je len niekoľko desiatok kilometrov vzdialená a hospodári zodpovedne?

Pani riaditeľka, vy sa podieľate na dobrom výsledku hospodárenia nemocnice, nechcete sa podieľať aj na spravodlivom, transparentnom a prehľadnom systéme vyplácania miezd svojim verným zamestnancom, ktorý ich bude spájať, a najmä vracať chuť do práce? Alebo skutočne kalkulujete s tým, že situácia na trhu práce je zlá a ženy každý deň tŕpnu, či neprídu o svoje miesto? Všetci do zahraničia neutečú, ale ľahko sa môže stať, že čochvíľa nebude o takéto zamestnanie záujem a sama budete stáť pred problémom ako obsadiť poddimenzované pracoviská. Aká je perspektíva tých, ktorí pracovali v nemocnici celý život a boja sa, že budú mať dôchodok blížiaci sa dávke v hmotnej núdzi a nie výsledku odbornej celoživotnej práce?

Pani riaditeľka, verím že svoje mlčanie prerušíte a začnete riešiť zložitú situáciu sestier a ostatných zdravotníckych a iných zamestnancov. Za to vám vopred úprimne ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?