Čudné spôsoby v Hornooravskej nemocnici

Autor: Erika Jurinová | 29.10.2014 o 8:00 | (upravené 29.10.2014 o 10:06) Karma článku: 11,24 | Prečítané:  10070x

Stále žijem na Orave a už veľakrát som musela využiť služby našej trstenskej nemocnice. Od mojich detských čias sa v nej veľa zmenilo, ale patrilo by sa, aby sa zmenilo oveľa, oveľa viac.

Hornooravská nemocnica prešla viacerými zmenami, niekoľkokrát zápasila o prežitie a dnes, keď má priestor takpovediac vyárendovaný a jej stav zastabilizovaný, očakávam zlepšenie podmienok nielen pre pacientov, ale aj pre zamestnancov. Nebudem zastierať, že nemocnica v tom, aby boli pacienti spokojní, zaostáva, ale po tom, čo som sa začala zaujímať o problémy sestier, asi aj chápem prečo. Človek dokáže zo seba vydávať maximum, ale pokiaľ za to nie je slušne ohodnotený, chuť a zápal sa scvrkáva až príde k hranici, za ktorú odmieta ísť, pretože sa to podpisuje na jeho zdraví, často i vzťahoch, alebo priamo na nemožnosti zabezpečiť slušný život hodný prislúchajúcemu vzdelaniu i praxi. 

Je podľa vás v poriadku, ak zdravotná sestra, ktorá dnes potrebuje vysokoškolské vzdelanie, zarába  len o čosi viac, ako je minimálna mzda na Slovensku? Sestry v Hornooravskej nemocnici vedia, o čom píšem a čo je najsmutnejšie, ich platy sú (podľa ich slov) výrazne nižšie ako platy v ostatných nemocniciach, ktorých zriaďovateľom je Žilinský VÚC. Napriek tomu, že nemocnica má vyrovnaný rozpočet, na výplatnej páske vidia menej peňazí. Je to iste demotivačné, diskriminačné a nespravodlivé.

Začiatkom októbra som poslala otvorený list predsedovi Žilinského samosprávneho kraja Jurajovi Blanárovi a riaditeľke Hornooravskej nemocnice v Trstenej pani Eleonóre Kadlečíkovej.

Pán predseda odpísal. Síce nezaručil, ani nenačrtol možnosti riešenia, pretože to nemá v kompetencii, ale aspoň odpísal. O mzdách rozhoduje v plnej miere jej riaditeľka. Slušne povedané – vyzul sa z toho. Ale aspoň zareagoval.

Inak to bolo v prípade pani riaditeľky Ing. Eleonóry Kadlečíkovej. Ako môžeme žiadať od občanov, aby sa správali zodpovedne, ak človek, ktorý je postavený do vedenia a jeho povinnosťou je pracovať pre občanov, nedokáže sformulovať odpoveď na oficiálny list podpredsedníčky parlamentu? Ak odmieta komunikovať so mnou, ako sa potom môže správať k svojim zamestnancom, veď celé to má i morálny rozmer!

Sestry vykonávajú zodpovednú prácu a mali by byť adekvátne zaplatené. Nie je spravodlivé aby doplácali na dlhodobé dobré hospodárenie najnižšími platmi a iné nemocnice, ktoré sú doteraz v dlhoch s prehľadom zaplatia svojich zamestnancov lepšie? Aká je v tom logika?

Rozumiem tomu, že časy, kedy sme mali nastavenú tabuľku pre celú republiku, sú preč, ale prečo tolerujeme toľkú nezodpovednosť? Prečo dopustíme, aby tí, čo neustále zadlžujú a zneužívajú systém, napr. aj vyššími platmi, mali na výplatnej páske viac peňazí ako ich kolegovia z nemocnice, ktorá je len niekoľko desiatok kilometrov vzdialená a hospodári zodpovedne?

Pani riaditeľka, vy sa podieľate na dobrom výsledku hospodárenia nemocnice, nechcete sa podieľať aj na spravodlivom, transparentnom a prehľadnom systéme vyplácania miezd svojim verným zamestnancom, ktorý ich bude spájať, a najmä vracať chuť do práce? Alebo skutočne kalkulujete s tým, že situácia na trhu práce je zlá a ženy každý deň tŕpnu, či neprídu o svoje miesto? Všetci do zahraničia neutečú, ale ľahko sa môže stať, že čochvíľa nebude o takéto zamestnanie záujem a sama budete stáť pred problémom ako obsadiť poddimenzované pracoviská. Aká je perspektíva tých, ktorí pracovali v nemocnici celý život a boja sa, že budú mať dôchodok blížiaci sa dávke v hmotnej núdzi a nie výsledku odbornej celoživotnej práce?

Pani riaditeľka, verím že svoje mlčanie prerušíte a začnete riešiť zložitú situáciu sestier a ostatných zdravotníckych a iných zamestnancov. Za to vám vopred úprimne ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?