Korupcia naša každodenná?

Autor: Erika Jurinová | 25.11.2014 o 17:00 | Karma článku: 7,75 | Prečítané:  1295x

Asi málokto bude so mnou polemizovať, ak poviem, že hanbou a brzdou Slovenska je korupcia.  Dlhodobo sa v rôznych prieskumoch objavujeme na najhorších miestach, v poslednom prieskume Transparency International Slovensko sme skončili v rámci Európskej únie na piatom mieste od konca. Korupcia, úplatkárstvo či klientelizumus sú problémy, o ktorých všetci vieme, ale nevieme s nimi reálne pohnúť, tobôž skoncovať. Je alarmujúce, že 25 rokov od Novembra ´89 je naša spoločnosť prepletená sieťou a spojnicami, ktoré priviedli korupčný systém, bohužiaľ, k väčšej dokonalosti ako za socializmu, zrejme z dôvodu vyšších zdrojov, ktoré k nám pritekajú. Navyše, veľkou demotiváciou je, že za korupciu bývajú u nás vinníci potrestaní len výnimočne a aj jasné prípady sa rozpúšťajú v procesoch a reakciách a čudných praktikách účastníkov konania. A to nehovorím o množstve prípadov, ktoré ani len nevyplávajú na povrch, na ktoré nikto nepríde. Jednoducho, korupčníci sa nám smejú do očí a my sme bezmocní. Skutočne sme bezmocní?

„Rajom“ pre korupciu a úplatkárstvo je oblasť zdravotníctva. Z prieskumov vyplýva, že takmer každý Slovák a Slovenka má skúsenosť s dávaním úplatkov lekárom. Nedovolím si však paušalizovať  a hádzať všetkých lekárov do jedného vreca. Máme medzi nimi statočných lekárov, ktorí konajú podľa princípov skutočnej etiky a morálky. Jednou z nich je aj nedávno ocenená „Biela vrana“ MUDr. Pechočiaková. To, že v zdravotníctve sa darí nielen úplatkárstvu, ale aj veľkej korupcii dokazuje takisto najnovšia kauza SMER-u. V celom tom ošiali okolo trestania za predražený nákup CT prístroja v Piešťanskej nemocnici by nám však nemalo ujsť, že kauzy by nebolo, nebyť statočnosti dvoch zamestnancov nemocnice, ktorí na svoje zistenia vytrvalo upozorňovali. Neupozornili na to vysokí funkcionári nemocnice a už vôbec nie politici, ktorí, ako sme sa dozvedeli, boli práve v dianí a o probléme museli vedieť. Odstúpenie Zuzany Zvolenskej,  Renáty Zmajkovičovej aj Pavla Pašku je len divadlom pre verejnosť. Dovolím si tvrdiť, že to, čo sa udialo neznamená pokorné prijatie viny, ale nie je znakom, že SMER chce s korupciou skutočne zatočiť. Ide predovšetkým  o vnútrostranícke boje v SMER-e a morálne divadlo pre občanov.

Nechcem však zostať len pri kritike. Len nedávno bol parlamentom prijatý nový zákon, protikorupčný zákon, ktorý má ochraňovať ohlasovateľov korupcie. Jeho praktické výsledky dnes ešte nemôžeme vidieť, ale sú na takýto „protikorupčný“ pripravená naša štátna i verejná správa? Urobilo ministerstvo vnútra všetko pre to, aby prestala rakovina menom korupcia bujnieť? Dostáva sa nový zákon do povedomia obyčajných ľudí? Viem, že na Slovensku je veľa statočných občanov, ktorým korupcia a úplatkárstvo ležia na srdci a nie že s ňou chcú niečo robiť, ale aj reálne pomáhajú s jej odhaľovaním. Od jednotlivcov, ktorí pre svoju statočnosť prišli o zamestnanie (napríklad môj kolega Janko Mičovský), cez mimovládne organizácie, ktoré už pripravili niekoľko návrhov ako s korupciou bojovať (Transparency International Slovensko, Aliancia Fair-play, INEKO...), až po slušných podnikateľov (Podnikateľská aliancia Slovenska...) a politikov. Chcem ich dať všetkých dokopy, aby sme zhodnotili, čo zlyháva, na čo zabúdame a čo robiť, aby sme videli reálny odklon od korupčného správania. Preto sme spolu s kolegami pripravili na zajtra (streda 26. 11. 2014) na pôde parlamentu konferenciu s témou boja proti korupcii. Účasť prisľúbili naozaj zaujímavé osobnosti z tretieho sektora (Transparency International Slovensko, SGI, INEKO, Nadácia Zastavme korupciu, OZ Proti korupcii...), ale aj ľudia, ktorí majú dôveru súčasnej vlády a sú povinní aktívne riešiť korupčné kauzy, s ktorými sa aj oni neustále stretávajú. Ide o dôležitých ľudí z verejnej a štátnej správy z ministerstva vnútra, polície, prokurátúry, NKÚ, ÚVO, NSĽP... Budeme diskutovať, upozorňovať a hľadať riešenia. Napokon, ako som už spomenula, parlament nedávno prijal vládny návrh zákona o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti, čo je dobrý krok, no nechcem, aby to tak, ako vždy zlyhalo na problematickej aplikácii v praxi. Chcem veriť, že SMER ukáže, že vetry, ktoré sa v ich strane zdvihli, svedčia nie o divadle, ale o skutočnom zdvihnutí rukavice v boji pri rozkrývaní korupčných sietí. Som totiž presvedčená o tom, že tento boj vyhráme len v tom prípade, ak všetci spojíme sily a nedovolíme NIKOMU zatiaľ zdá sa štedrý systém zneužívať.

Ošúchané slovo KORUPCIA nám nesmie nikdy ZOVŠEDNIEŤ.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico si na rehabilitáciu vybral kaštieľ s nejasným pozadím

Bývalý premiér po dlhom čase naznačil, kde v súčasnosti býva.

Najdôležitejšie správy dňa: Slovensko sa priblížilo stavu pred pandémiou

Pozrite si prehľad kľúčových udalostí dnešného dňa.


Už ste čítali?