Aký bude rok 2015?

Autor: Erika Jurinová | 10.1.2015 o 10:00 | (upravené 10.1.2015 o 17:49) Karma článku: 6,10 | Prečítané:  946x

V nedeľu 11.1. sa končí vianočné obdobie sviatkom „krstu Pána“ alebo po starom „zjavením Pána“. Končí sa možno najkratšia, ale iste i najkrajšia časť liturgického roku.  Pomaly odkladáme výzdobu pripomínajúcu nám Vianoce. Mám rada tento čas i preto, že môžem tráviť dlhší čas so svojimi. Kiežby tak mohli všetci...

Začiatok roka 2015 priniesol všeličo – Slovensku veľkú radosť, ale aj desivé správy z Paríža. Ľahko zistíme čo viac rezonuje. Nechcem, aby môj prvý tohtoročný blog bol smutný a negatívny, ale nedá mi k tomu napísať pár slov. Je strašné čo sa stalo v Paríži, nikdy nepochopím pohnútky takejto pomsty. Boh je predsa viac milosrdný a nechce vidieť smrť nikoho. Často myslím na obete tohto činu, rodiny a blízkych všetkých popravených a cítim ich smútok, žiaľ, nenávisť. Vyjadrujem im úprimnú sústrasť. 

Musíme sa však začať zamýšľať  či to, čo vyprovokovalo tento brutálny čin, a či zneuctievanie a posmievanie má byť skutočne  bez zábran. Či nám všetkým nechýba vnútorná autocenzúra...  Konečne po mnohých desaťročiach máme aj my na Slovensku právo vyjadrovať vlastný názor a veľmi si to cením. Má však toto právo znamenať urážanie? Odsudzujem tento čin a hlboko s ním nesúhlasím, odsudzujem všetko násilie a každé krviprelievanie v mene čohokoľvek. V Paríži, na Ukrajine i v Sýrii.

Chcem veriť, že rok 2015 prinesie viac pozitívnych momentov. Takých, aké sme na Slovensku zažívali, keď nás naši hokejoví chlapci potešili bronzovou medailou  na majstrovstvách sveta do 20 rokov. Je to po 16 rokoch druhá medaila. Zdá sa, že nám opäť vyrastá silná hokejová generácia. Cítila som veľkú hrdosť na Slovensko, nevraviac o tom, že až traja chlapci v hokejovej reprezentácii sú Oravčania (Dominik Jendrol, Michal Kabáč a Martin Reway ). Cítila som  hrdosť na náš krásny región, kde sa narodili a boli vychovaní títo úspešní mladí ľudia. Rada by som zdôraznila, že tento obrovský úspech dosiahli najmä  vďaka obetavosti  a odriekaniu rodičov, vďaka ich trénerom, pedagógom a ich vlastnej húževnatosti.  Po zápase som akosi pocítila, že všetko sa dá. Ak dokážeme byť vynikajúci v hokeji, dokážeme to aj v iných športoch, aj v iných oblastiach života...Môžeme byť úspešní ako jednotlivci,  ako kolektívy, ale verím že  úspešný  môže byť celý štát. Už koncom minulého roka som mala pocit, že sa spoločnosť prebúdza z akejsi letargie a som presvedčená, že v tomto smere bude rok 2015 prelomový.

Rok, ktorý máme pred sebou, je – ako to v svojom novoročnom prejave zdôraznil aj prezident Andrej Kiska – rokom predvolebným. Myslím, že táto skutočnosť predurčuje, ako rok 2015 bude vyzerať.  Opäť chcem veriť, že politické súboje budú férové a že v nich pôjde o to, aby sme spoločnými silami dosiahli lepší život pre všetkých na Slovensku.  Chcem prispieť k tomu, aby sme posúvali Slovensko dopredu, aby Slovensko bolo krajinou, kde sa budú mať všetci slušní ľudia dobre.

Mám jasno v tom, čo budem v roku 2015 robiť. Slovo korupcia väčšina ľudí vníma ako niečo, čo sa ich netýka, no je potrebné si uvedomiť, že práve „tá korupcia“ sa týka každého jedného z nás, každého jedného ožobračuje o oberá o lepšie služby a vybavenosť, je brzdou spoločnosti a dôvodom na nedôveru v štát ako inštitúciu i v samotných politikov. Preto budem robiť všetko aby sa korupcia odhaľovala.  

Aj naďalej sa budem zaujímať o sociálne znevýhodnených  a zdravotne postihnutých ľudí a hľadať riešenia na zlepšenie ich situácie. Aj naďalej budem sledovať teraz už prípravu legislatívy na ochranu obetí (spravodlivosť a možnosť ochrany pre obete násilia, trestných činov...). Aj naďalej budem všetkými silami  chrániť  rodiny.  A aj naďalej sa budem zaujímať o svoj región a napomáhať pri riešení problémov.

O mesiac  tu máme referendum. Mám na pamäti, že ide o jeden z mála nástrojov, ktoré majú k dispozícii občania. Aj preto sa ho zúčastním. A mám úplne jasno v tom, že odpoviem na otázky 3x áno. Vnímam mnohé nenávistné útoky proti referendu a viem, že budú pokračovať. Necítim sa ako tmár, už vôbec nie inkvizítor len preto, že sa osvedčila výchova detí otcom a mamou v stabilných, pevných a dlhodobých zväzkoch - manželstve. Viem tiež, že neustále znižovanie  a zbytočné znevažovanie postavenia matky a otca, stále väčšie zásahy štátu do rodiny nepomôžu k zlepšeniu vzťahov v rodine ani spoločnosti. A rovnako si uvedomujem, že ani platné referendum neurobí mnohé rodiny šťastnejšími. To je úloha na dlho a na nej sa musí podieľať každý člen komunity.                                                                                                                                                             Avšak vo svetle udalostí, ktoré sa teraz odohrávajú cítim potrebu mať zadefinované osvedčené riešenia, ktoré nikomu neuberajú na vážnosti, dôstojnosti a najmä na právach.

Verím, že rok 2015 bude úspešný.

Všetkým vám – mojim priateľom, podporovateľom, sympatizantom a známym, želám, aby ste rok 2015 prežili zmysluplne. Aby to bol rok úspešný v rodinnom aj pracovnom živote. Nech ste zdraví a šťastní. Prajem vám požehnaný rok 2015.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico si na rehabilitáciu vybral kaštieľ s nejasným pozadím

Bývalý premiér po dlhom čase naznačil, kde v súčasnosti býva.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V čom je Pellegrini 2020 zázračnejší než Fico 2000?

Aj Fico prichádzal vo veľkom štýle a vypálilo to na 13,5 percenta.


Už ste čítali?