Je lepšie deťom v decáku alebo s párom rovnakého pohlavia?

Autor: Erika Jurinová | 25.1.2015 o 17:00 | Karma článku: 11,68 | Prečítané:  27630x

Jedným z hlavných proti-referendových argumentov, ktorý sa v diskusii neustále opakuje, je to, že deťom by bolo lepšie u homosexuálneho páru ako v detskom domove. Táto otázka je už od začiatku zle postavená a zavádzajúca.

Otázka totiž predpokladá, že homosexuálne páry by mali záujem práve o deti, ktoré zostávajú v detských domovoch, teda v mnohých prípadoch deti staršie, rómske, so zdravotným postihnutím, prípadne deti, ktoré nie sú právne voľné (teda sa nedajú adoptovať, keďže biologický rodič o ne občas prejaví záujem). Pretože vo väčšine prípadov práve takéto deti v detských domov ostávajú a zo strany čakateľov na adopciu je o ne malý záujem. Podľa údajov z roku 2013 je v detských domovoch takmer 4800 detí.

Vieme, že pokiaľ ide o adopcie, heterosexuálne páry majú najmä záujem o deti malé/biele/zdravé, prípadne malé/rómske/zdravé. A  záujemcov o tieto detičky je dosť, dokonca toľko, že  v súčasnosti je čakacia doba na adopciu približne dva roky v Bratislave, v regiónoch je to dlhšie (3-4 roky).

Nie je nijako dokázané, že homosexuálne páry by mali záujem adoptovať si práve detičky, ktoré v detských domovoch ostávajú. Zo zahraničia máme mnoho príkladov, že homosexuálne páry majú tiež záujem o malé zdravé detičky, teda presne o tie, kde je záujemcov dostatok, a ktoré nie je problém umiestniť do rodín.  V krajinách, kde je povolené náhradné materstvo, teda vynosenie dieťaťa inou ženou, toto riešenie je pre homosexuálne páry alternatívou k adopcii (niekoľko ilustratívnych príkladov tu, tu,  tu, tu, alebo najznámejší gay otec Elton John). Čiže zas malé, zdravé deti... Nedisponujem žiadnou štatistikou, ale nepoznám žiadny relevantný argument, ktorý by dokazoval, že homosexuálne páry by mali záujem práve o ťažko adoptovateľné  deti. A určite každý uzná, že v prípade, ak by sa povolili adopcie homosexuálnym párom, prikázať, aby si homosexuálne páry adoptovali práve takéto deti, ktoré ostávajú v detských domovoch, by bolo do neba volajúcou diskrimináciou.

Čiže otázka nestojí, či by bolo lepšie deťom v detskom domove, alebo u homosexuálneho páru, pretože je malá pravdepodobnosť, že detičky, ktoré ostávajú v detských domovoch by práve homosexuálne páry chceli. Správne položená otázka v kontexte tejto diskusie teda znie: je lepšie deťom vo fungujúcom a stabilnom heterosexuálnom zväzku, alebo vo fungujúcom homosexuálnom zväzku?

 Schválne píšem o fungujúcom a stabilnom heterosexuálnom zväzku, pretože opakovane počúvame argumenty, že ani heterosexuálne rodiny nie sú ideálne a odporcovia referenda nám často vykresľujú hrozné veci, ktoré sa v týchto rodinách dejú.  Nespochybňujem, že v heterosexuálnych rodinách existujú problémy, avšak v kontexte adopcie sa bavíme o pároch, ktoré sú zapísané na tzv. „zozname čakateľov“ na adopcie. Pretože deti, ktoré sa dávajú na adopciu idú k týmto párom. Čo sú to za páry?

Tieto páry, ktoré sa na zoznam čakateľov dostali, prešli dlhou a náročnou prípravou, ktorá zahŕňala individuálne sedenia s psychológom, sociálnym pracovníkom, skupinové cvičenia, psychologické testy, pohovory, kde psychológ skúma všetko od vzájomného intímneho vzťahu až po zážitky z detstva. Nie je to ľahké, mnohé páry to v procese prípravy vzdajú a mnohé páry kladný posudok, ktorý je podmienkou na zapísanie do zoznamu čakateľov nedostanú. Okrem tejto prípravy, ktorá môže trvať  6-9 mesiacov, tieto páry navštívi v domácom prostredí sociálny pracovník z Ústredia sociálnych vecí, práce a rodiny, ktorý skúma, či majú vhodné podmienky na prijatie dieťaťa. Takisto ich navštívi niekto z mestského úradu, ktorý skúma, či majú dobré susedské vzťahy a vyhovujúcu domácnosť. Je to dlhý a náročný proces a niektoré páry takýto zásah do súkromia ťažšie znášajú, hovoria si, prečo práve oni majú prechádzať takouto kontrolou, však nič zlé neurobili. Myslím, že tento proces prípravy je správny, hoci ťažký. Aj keď sa chyba v celom procese môže stať, dovolím si tvrdiť, že až na výnimky sa na zoznam čakateľov dostanú pevné, stabilné, fungujúce páry.

Takže ešte raz opakujem správne položenú otázku: chceli by ste vyrastať s  takýmto párom, alebo s fungujúcim homosexuálnym párom?

Hovoriť o nejakom práve na adopciu mi príde absurdné. Keďže deti sú oveľa zraniteľnejšie bytosti, ako dospelí, na celú situáciu sa musíme v prvom rade dívať, čo je lepšie z pohľadu dieťaťa a ako budú zachované ľudské práva dieťaťa. Vo väčšine prípadoch tak budeme riešiť otázku, či je pre konkrétne dieťa lepšie vyrastať s otcom a matkou, alebo s otcom a otcom alebo matkou a matkou.  Jediným kritériom by mal byť najlepší záujem dieťaťa a na akúkoľvek diskrimináciu či nediskrimináciu dospelých žiadateľov o adopciu by sa nemalo prihliadať.

A prosím vám, nezavádzajme už verejnú debatu otázkami, či je lepšie dieťaťu v  heterosexuálnej rodine alkoholika, prípadne v decáku, alebo v ideálnom homosexuálnom páre.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?