Zamorí Oravu jedovatý chróm?

Autor: Erika Jurinová | 15.2.2015 o 20:08 | Karma článku: 10,33 | Prečítané:  3291x

Od narodenia žijem na Orave a nechcem to meniť. My domáci, ale aj  návštevníci oceňujeme na našom  regióne najmä charakter ľudí, krásnu prírodu a čistý vzduch.

Mám však obavy. Ešte stále máme v pamäti časy, keď sme počas cesty vlakom v okolí Istebného, vlastne celou dolnou Oravou, pozorovali voľným okom viditeľný prach na lístkoch stromov pochádzajúci z hutníckych fabrík, ktoré boli veľmi necitlivo, priam násilne vybudované v krásnych kotlinách, ktoré si to vôbec nezaslúžili.  Vtedy išlo o rozhodnutie zhora. Ubrániť sa nedalo. Prácu našli tisícky ľudí a to malo prednosť pred ľahším priemyslom, priateľskejším k ľuďom i prírode. Hutnícky priemysel po ekonomickej stránke Oravu rozvíjal, no zároveň Oravu nenapraviteľne devastoval a drancoval.

Výroba ferozliatin sa začala v Istebnom v roku 1952. Od tej doby sa na skládke hromadila troska z vysokých pecí a dnes je na halde 4,4 milióna ton trosky. Skládka sa nevyužíva už viac ako desať rokov, pričom približne milión ton z nej už spracovali a využili na stavebné účely.  Ako jednu z menej viditeľných záťaží si desaťročia nesú obyvatelia tejto oblasti následky v podobe respiračných ochorení, vysokého výskytu rakoviny, ekzémov, alergií  a tým nám  pripomínajú zašlú „slávu“ huty... Dlhé generácie sa budú vypriadavať s touto environmentálnou záťažou.

Dnes fabrika v Istebnom už nefunguje a fabrika v Širokej má novšie technológie. Musí povinne  používať moderné odprašovacie zariadenia a filtre a zostáva len veriť, že si povinnosti v tomto smere plní (pretože to čo mám možnosť vidieť sem-tam cestou autom tomu nenasvedčuje). Stále patrí k jedným z najväčších zamestnávateľov na Orave.

Začala sa veľká (platená) pozitívna reklamná kampaň na zámer firmy.

Pred Vianocami oznámila spoločnosť OFZ a.s. veľký investičný zámer sanácie haldy skládky trusky ako „odpadu“ a iste chápete ak napíšem „nebezpečného odpadu“ z ferozliatinárskej výroby. V Istebnom je obrovská halda ako viditeľný pozostatok výroby. Je to tuhá, kompaktná halda, ktorá zhutnela časom a chemickými procesmi a ukrýva v sebe TAJOMSTVÁ v podobe takmer všetkých prvkov Mendelejevovej sústavy prvkov. Môže sa to zdať nadnesené, tým však chcem upriamiť pozornosť na vážnosť problému.

V žiadnom prípade nespochybňujem nutnosť sanácie skládky, ktorá zaťažuje životné prostredie. No po analýze zverejneného zámeru firmy a konzultáciách s odborníkmi som prišla k záveru, že zámer nedostatočne zohľadňuje vplyvy na životné prostredie, ale najmä na životy ľudí v regióne. A spôsob akým to chce spraviť firma OFZ, vyvoláva  mnohé otázky odbornej verejnosti. Spoločne s obyvateľmi a ochranármi upozorňujem, že pri spracovaní skládky dôjde k oveľa jednoduchšiemu úniku nebezpečných látok do prostredia, do pôdy, do vody a do  vzduchu najmä preto, že skládka bude rozvoľnená mletím, bude z nej vyťažený chróm (vzácne kovy), ktorý bude určite dobre využitý, časť sa má použiť na stavebné účely ale čo je dôležité, 90% skládky, rozomletej trusky sa len prenesie, prevezie, vysype a nakoniec zasype... prach, ktorý vznikne rozvoľňovaním bude obsahovať aj napr. častice CR6+, ktoré veľmi ľahko priľnú k živej bunke. Predložený zámer firmy doteraz nepresvedčil o tom, že tomu dokáže zabrániť.

Nedostatočné riešenie hlučnosti, prašnosti, prepravy, rozvoľnenia skládky a následného úniku škodlivín do podložia a vzduchu nás nemôže nechať v nečinnosti. Preto som sa otvoreným listom obrátila na 63 primátorov a starostov miest a obcí na Orave. Vyzvala som ich, aby aktívne pristúpili k pripomienkovaniu  materiálu uverejneného na stránke ministerstva životného prostredia, skontaktovali sa s ministerstvom,  a tak sa stali priamym účastníkom celého procesu hodnotenia.

Firma OFZ chce na sanáciu skládky získať 20 miliónov eur. Tvrdí, že za tieto peniaze haldu, ktorá dosahuje v niektorých miestach výšku až 30 metrov, spracuje a zrekultivuje a na 10 rokov zamestná 17 zamestnancov. Na jednej strane 17 nových pracovných miest, no na druhej strane riziko 20 000 potenciálnych onkologických pacientov. Predložený zámer nedáva istotu, že sa jej to podarí urobiť bez zamorenia životného prostredia. Ochranári upozorňujú, že ak firma haldu naruší, začne ju drviť a časť navážať späť, hrozí veľké riziko, že sa jedovaté látky uvoľnia. A potom ich budeme desiatky rokov dýchať my, naše deti a aj vnúčence.

V zámere dokonca nie je špecifikované miesto ukladania rozdrvenej, vytriedenej, až prašnej trosky, čo pri naplnenosti dnes funkčných skládok vytvára ďalšie otázniky. Odpadom sa môžu zamoriť ďalšie oblasti, no zámer nehovorí ktoré.

Z tohto dôvodu podporujem obyvateľov a spoločne sa teraz snažíme dosiahnuť, aby skládka bola sanovaná iba v prípade, že bude použitá špičková technológia a zámer preukázateľne nebude mať škodlivý vplyv na zdravie nás a našich detí, ako aj na životné prostredie. Som otvorená rokovať a počúvať argumenty. Avšak – ťažko sa rokuje, ak vás niekto bez vypočutia osočuje. Asi sme naozaj spolu s aktivistami trafili klinec po hlavičke, pretože – ako som sa dozvedela – už o mne po Orave kolujú reči. Vraj mi nejde o vec, ale robím si predvolebnú kampaň. Ak majitelia používajú takéto zbrane, určite ide do tuhého. Nedovolím, aby sa niekto nabalil na úkor zdravia našich rodín a obyvateľov jedného z najkrajších, hoci chudobných regiónov Slovenska. Všetkých neprajníkov ubezpečujem, že kým nebudem mať úplnú istotu, že sanácia skládky bude pre Oravčanov naozaj prospešná, neprestanem podporovať aktivistov a ochranárov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?