Čudné praktiky okolo sanácie skládky v Istebnom

Autor: Erika Jurinová | 23.2.2015 o 8:00 | (upravené 23.2.2015 o 13:33) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1157x

Okolo skládky v Istebnom sa čosi deje. Firma OFZ, a.s., vydala tlačové stanovisko, ktoré ma pobúrilo. Tu si ho prečítajte:stanovisko OFZ. Moja reakcia je jasná - projekt nepodporím, pokiaľ odborná verejnosť a obyvatelia tohto regiónu nedostanú uspokojivú odpoveď na viaceré výhrady. 

S prekvapením som si totiž prečítala stanovisko firmy OFZ, a.s., ktoré spája moju podporu so zámerom firmy OFZ, a.s. sanovať  haldu trosky v Istebnom. Beriem na vedomie sľub investora použiť najlepšiu dostupnú technológiu, avšak vnímam ho len v deklaratívnej polohe, keďže jeho doterajší postup nie je zárukou, že tento svoj sľub plánuje dodržať.Tento projekt nepodporím, pokiaľ odborná verejnosť a obyvatelia tohto regiónu nedostanú uspokojivú odpoveď na tieto výhrady:

  • Firma OFZ chce uložiť na nejakú skládku 100-tisíc ton nebezpečného odpadu. Takéto množstvo odpadu predstavuje značný nápor na kapacitné možností akejkoľvek regionálnej skládky odpadu. Firma neprezentuje žiadne konkrétne riešenie uloženia nebezpečného odpadu u žiadneho konkrétneho prevádzkovateľa zariadenia na zneškodňovanie odpadov. Taktiež neuvádza dopravné trasy prepravy týchto materiálov, frekvenciu prepravy a pod. Kde bude táto skládka, a ktoré oblasti zasiahne dodnes nie je známe.
  • Zámer dôsledne nerieši separovanie ťažkých kovov a ďalších toxických látok z trosky–  tie naďalej ostanú vo veľkej časti skládky (vo frakciách pod 8 mm a nad 50 mm) a budú ohrozovať prostredie. Navyše, 90 % objemu haldy ostane na pôvodnom mieste.
  • Samotná firma vo svojom zámere konštatuje, že „počas prevádzky navrhovanej činnosti dôjde k čiastočnému zvýšeniu emisií tuhých znečisťujúcich látok“ a tiež že „dôjde k zvýšeniu hladín hluku v tesnej blízkosti predmetnej technologickej linky“. Tieto vplyvy však bagatelizuje zdôrazňovaním, že budú „iba dočasné“ – pričom dočasnosť predstavuje minimálne 10 rokov.  Zámer však dôsledne nerieši ani toto zvýšenie prašnosti (s obsahom toxických látok) vo všetkých fázach rozrušovania, spracovania a prepravy trosky. Predpokladané kropenie je nedostatočné – jeho efekt po vysušení vody zmizne a nebezpečný prach sa bude šíriť ďalej.
  • Firma ako jeden z najväčších benefitov dnes prezentuje „rekultiváciu“ skládky. V zámere však vôbec neuvádza konkrétne informácie o jej postupe a ďalšie dôležité údaje. Máme za to, že ide o zavádzanie verejnosti z dôvodu jednoduchšieho a ľúbivejšieho podsúvania informácií, ktoré  nie sú súčasťou projektu, ale majú najmä psychologický vplyv na pozitívne vnímanie zámeru firmy a toto považujeme za nečestné. Ak má firma takýto zámer, musí byť predstavený nielen ústne verejnosti ale najmä kompletne odborne spracovaný a predložený ministerstvu, relevantným orgánom a verejnosti na podrobné posúdenie.
  • Firma nesprístupnila žiadne konkrétne technické parametre  technológie, ktoré chce použiť. Odborná verejnosť tak nemá možnosť overiť jej tvrdenia ani posúdiť, či sú technológie skutočne špičkové a ekologicky nezávadné.
  • Ďalšie výhrady sa týkajú vplyvu na životné prostredie. Územie, v ktorom má byť prevádzkovaná táto činnosť má európsky význam.  Územie NATURA 2000 - Rieka Orava je zároveň aj mokraďou medzinárodného významu (ramsarská lokalita), chráneným areálom a nadregionálnym hydrickým koridorom v zmysle slovenskej legislatívy na ochranu prírody a krajiny. Zámer však potenciálne ohrozovanie rieky Oravy a jej bioty kontaminujúcimi zložkami nijako nerieši. 
  • Pokiaľ firma OFZ, a.s. nesprístupní doplňujúce údaje a seriózne nedorieši všetky dôležité výhrady, nedá sa viesť ani odborná diskusia, ani zodpovedne posúdiť dopad tohto zámeru na život obyvateľov tejto mimoriadne cennej prírodnej oblasti.“

Keďže projekt má byť z veľkej časti financovaný zo zdrojov EÚ, je potrebné, aby zámeru a jeho možnému environmentálnemu, sociálnemu i ekonomickému dopadu venovali maximálnu pozornosť aj príslušné orgány Európskej komisie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?