Čudné praktiky okolo sanácie skládky v Istebnom

Autor: Erika Jurinová | 23.2.2015 o 8:00 | (upravené 23.2.2015 o 13:33) Karma článku: 5,83 | Prečítané:  1324x

Okolo skládky v Istebnom sa čosi deje. Firma OFZ, a.s., vydala tlačové stanovisko, ktoré ma pobúrilo. Tu si ho prečítajte:stanovisko OFZ. Moja reakcia je jasná - projekt nepodporím, pokiaľ odborná verejnosť a obyvatelia tohto regiónu nedostanú uspokojivú odpoveď na viaceré výhrady. 

S prekvapením som si totiž prečítala stanovisko firmy OFZ, a.s., ktoré spája moju podporu so zámerom firmy OFZ, a.s. sanovať  haldu trosky v Istebnom. Beriem na vedomie sľub investora použiť najlepšiu dostupnú technológiu, avšak vnímam ho len v deklaratívnej polohe, keďže jeho doterajší postup nie je zárukou, že tento svoj sľub plánuje dodržať.Tento projekt nepodporím, pokiaľ odborná verejnosť a obyvatelia tohto regiónu nedostanú uspokojivú odpoveď na tieto výhrady:

  • Firma OFZ chce uložiť na nejakú skládku 100-tisíc ton nebezpečného odpadu. Takéto množstvo odpadu predstavuje značný nápor na kapacitné možností akejkoľvek regionálnej skládky odpadu. Firma neprezentuje žiadne konkrétne riešenie uloženia nebezpečného odpadu u žiadneho konkrétneho prevádzkovateľa zariadenia na zneškodňovanie odpadov. Taktiež neuvádza dopravné trasy prepravy týchto materiálov, frekvenciu prepravy a pod. Kde bude táto skládka, a ktoré oblasti zasiahne dodnes nie je známe.
  • Zámer dôsledne nerieši separovanie ťažkých kovov a ďalších toxických látok z trosky–  tie naďalej ostanú vo veľkej časti skládky (vo frakciách pod 8 mm a nad 50 mm) a budú ohrozovať prostredie. Navyše, 90 % objemu haldy ostane na pôvodnom mieste.
  • Samotná firma vo svojom zámere konštatuje, že „počas prevádzky navrhovanej činnosti dôjde k čiastočnému zvýšeniu emisií tuhých znečisťujúcich látok“ a tiež že „dôjde k zvýšeniu hladín hluku v tesnej blízkosti predmetnej technologickej linky“. Tieto vplyvy však bagatelizuje zdôrazňovaním, že budú „iba dočasné“ – pričom dočasnosť predstavuje minimálne 10 rokov.  Zámer však dôsledne nerieši ani toto zvýšenie prašnosti (s obsahom toxických látok) vo všetkých fázach rozrušovania, spracovania a prepravy trosky. Predpokladané kropenie je nedostatočné – jeho efekt po vysušení vody zmizne a nebezpečný prach sa bude šíriť ďalej.
  • Firma ako jeden z najväčších benefitov dnes prezentuje „rekultiváciu“ skládky. V zámere však vôbec neuvádza konkrétne informácie o jej postupe a ďalšie dôležité údaje. Máme za to, že ide o zavádzanie verejnosti z dôvodu jednoduchšieho a ľúbivejšieho podsúvania informácií, ktoré  nie sú súčasťou projektu, ale majú najmä psychologický vplyv na pozitívne vnímanie zámeru firmy a toto považujeme za nečestné. Ak má firma takýto zámer, musí byť predstavený nielen ústne verejnosti ale najmä kompletne odborne spracovaný a predložený ministerstvu, relevantným orgánom a verejnosti na podrobné posúdenie.
  • Firma nesprístupnila žiadne konkrétne technické parametre  technológie, ktoré chce použiť. Odborná verejnosť tak nemá možnosť overiť jej tvrdenia ani posúdiť, či sú technológie skutočne špičkové a ekologicky nezávadné.
  • Ďalšie výhrady sa týkajú vplyvu na životné prostredie. Územie, v ktorom má byť prevádzkovaná táto činnosť má európsky význam.  Územie NATURA 2000 - Rieka Orava je zároveň aj mokraďou medzinárodného významu (ramsarská lokalita), chráneným areálom a nadregionálnym hydrickým koridorom v zmysle slovenskej legislatívy na ochranu prírody a krajiny. Zámer však potenciálne ohrozovanie rieky Oravy a jej bioty kontaminujúcimi zložkami nijako nerieši. 
  • Pokiaľ firma OFZ, a.s. nesprístupní doplňujúce údaje a seriózne nedorieši všetky dôležité výhrady, nedá sa viesť ani odborná diskusia, ani zodpovedne posúdiť dopad tohto zámeru na život obyvateľov tejto mimoriadne cennej prírodnej oblasti.“

Keďže projekt má byť z veľkej časti financovaný zo zdrojov EÚ, je potrebné, aby zámeru a jeho možnému environmentálnemu, sociálnemu i ekonomickému dopadu venovali maximálnu pozornosť aj príslušné orgány Európskej komisie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?