Nevidia dôvod zaujímať sa o matku a dieťa

Autor: Erika Jurinová | 13.3.2015 o 16:20 | (upravené 13.3.2015 o 17:10) Karma článku: 9,42 | Prečítané:  1695x

Vláda SMER-u pripravuje, zdá sa, súbežne dva zákony. Zákon o obetiach,  zákon o domácom násilí. A vlastného poslanca, ktorý je podozrivý z týrania svojej ženy, obhajuje zubami-nechtami.

Na obranu  poslanca Jánoša, ktorý bol z týrania svojej ženy podozrivý už pred desiatimi rokmi, sa zmobilizovali všetci pohlavári Smeru. „Je to súkromná vec“ (minister vnútra Robert Kaliňák), „platí prezumpcia neviny“ (predseda sociálneho výboru Ján Podmanický),  „je to interná vec“ (primátor Košíc Richard Raši), „ani to neriešim“ (poslanec NRSR za Smer Milan Halúz), „ja sa nestarám o súkromné veci“ (poslanec NRSR za Smer Vladimír Matejička), „bol som s ním dobrý priateľ. Pred troma rokmi sme boli spolu v Makarskej, keď šiel do Chorvátska za ženou a dcérou“ (ex-minister školstva Dušan Čaplovič). Tieto výroky zaklincoval predseda krajskej organizácie Smeru v Trenčíne Jaroslav Baška, ktorý nevedel pochopiť, prečo by sa SMER mal zaujímať o matku a dieťa ich kolegu. A predseda strany Róbert Fico, ktorý ako jeden z prvých na Slovensku začal obhajovať práva obetí, tie pri svojom spolustraníkovi nevidí: „doteraz vyvodené dôsledky – Jánošov odchod z parlamentu a z vedenia SMER-u v Prievidzi, sú dostatočné“. O vyjadrení ľútosti, odsúdení násilia, vyjadrení podpory  ani slovo. Načo sú nám stratégie a akčné plány o domácom násilí, ak v praxi SMER týraným ženám odkazuje, že ho vôbec nezaujímajú?


Problematike obetí násilia a trestných činov sa venujem od začiatku tohto volebného obdobia spoločne s poslankyňou  Jankou Šípošovou (tiež OĽaNO),  zakladateľkou organizácie Pomoc obetiam násilia. Už viackrát sme poukázali na to,  že systém ochrany obetí je absolútne nedostačujúci, že štát viac zaujíma ochrana práv páchateľov ako práva obetí, že treba zmeniť legislatívu a najmä vybudovať ucelený systém pomoci pre obete a ich rodinných príslušníkov. Páchateľ má právo na bezplatné právne zastupovanie, obeť je akurát jedným z článkov v súdnom procese. Máme zdokumentované mnohé prípady porušovania práv obete, alebo necitlivého zaobchádzania zo strany príslušných zložiek (či už ide o domáce násilie, alebo iné trestné činy). Reakcie poslancov SMER-u v prípade ich kolegu Jánoša sú ukážkovým príkladom tohto mentálneho nastavenia spoločnosti, kde je právo páchateľa postavené nad právo obete. K absurdným tvrdeniam poslancov SMER-u, že domáce násilie je súkromnou záležitosťou verejného činiteľa sa ani nebudem vyjadrovať.

Napriek tomu sa  predsa len v ochrane obetí  pohneme dopredu, pretože najneskôr tento rok musia všetky členské štátu EÚ zaviesť do svojich zákonov Smernicu Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov. Ministerstvo spravodlivosti sa po dvoch rokoch aj našich intervencií rozhodlo pripravovať samostatný zákon o obetiach, ktorý sa bude zaoberať komplexnou pomocou obetiam násilia. Členkou pracovnej skupiny je aj Janka Šípošová a mnoho ďalších odborníkov, ktorých kompetencia ma ubezpečuje, že zákon pripravia dobre.

Vládny SMER sa však opäť raz chová schizofrenicky. Pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny totiž vznikla ďalšia, paralelná pracovná skupina. Tá chystá samostatný zákon tiež, avšak „len“ o obetiach domáceho násilia. Toto je však v rozpore s celoeurópskym trendom, kde sa krajiny snažia zlúčiť kvôli prehľadnosti čiastkové zákony do jednej komplexnej právne úpravy.  Nevyčerpávame sa sami dvojitou robotou, alebo vedia ministerstvá že si duplikujú robotu? Alebo si každé ministerstvo myslí, že ich zákon bude lepší? Verím, že ich snahou nemá byť väčšie vypínanie sa. Najmä, ak vidíme aj skúsenosti u susedov . V Českej republike bol napríklad v súvislosti s prijatím zákona o obetiach v roku 2013 zrušený zákon o domácom násilí.

No ani desať zákonov nám nepomôže lepšie ochraňovať obete, ak naši vrcholní predstavitelia pôjdu takým príkladom, ako v prípade ich straníckeho kolegu Jánoša.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?