Rodina ako priorita?

Autor: Erika Jurinová | 24.5.2015 o 20:09 | (upravené 26.5.2015 o 13:29) Karma článku: 8,17 | Prečítané:  928x

Tieto dni všetci opäť žijú sociálnym balíčkom. Jedným krásnym marketingovým dielom, čírou náhodou predstaveným v posledný rok vlády, kedy sa nepodarilo práve v oblasti ochrany a pomoci rodiny urobiť takmer nič.

Teraz je čas nakupovania, nakupovania voličských hlasov v masových výpredajoch, ktoré sú zamerané najmä na finančné benefity v akejkoľvek forme. Povieme si klasika, radšej teraz ako nikdy. A spravodlivý premiér nezabudne dodať: Ľudia tešte sa, lebo ak príde po voľbách k moci nejakým omylom opozícia všetky tieto dobré veci vám iste zruší.

Môžeme len tušiť, že tak ako dokázal SMER prešustrovať veľký hospodársky rast v prvom období vládnutia, rovnako to môže dopadnúť i teraz. Bojím sa, že ak by boli voľby o dva či tri roky a prišlo by ešte zopár sociálnych balíčkov, nestačil by nám ani dobrý hospodársky rast ani ďalšie privatizácie a našu ekonomiku by dokázali ťahať ku dnu. Fico by najradšej sľúbil nebo na doživotie. Priznám  však že mnohé opatrenia by mohli byť základom štrukturálnych zmien, ktoré bez štipky kreativity odkukal od tých „zlých“ z opozície, mnohé sú však len silným marketingom bez dlhodobého udržania.

Ale poďme k podstate.

Slovensko má podobné problémy ako zvyšok Európy. Týka sa nás demografická kríza, starnutie obyvateľstva či zvyšujúca sa nestabilita rodinných zväzkov. 15.5., ako každý rok, sme mali možnosť pripomenúť si Deň rodiny a čas opäť sa zamyslieť nad výzvami, riešeniami, ktoré situáciu zmiernia.  Problematika podpory rodín je jednou z najdôležitejších výziev súčasnosti, pokiaľ máme záujem o zdravý rozvoj spoločnosti.

V posledných rokoch sa často zjednodušene hovorilo, že mladí si nechcú zakladať rodiny, pretože si chcú užiť, robiť kariéru a najmä, že dnes to už nie je moderné. Treba reálne dodať, že tri hlavné dôvody (z posledného výskumu Inštitútu pre výskum práce a rodiny) odsúvania zakladania si rodín je: neisté bývanie, nestabilná práca a slabá podpora štátu rodinám. Toto sú tri najsilnejšie motívy, ktoré odrádzajú (okrem iných) mladých od zakladania rodín.

Dnes však existujúce rodiny rozorváva nielen ekonomika, ale vo veľkej miere rozpad vzťahov a rodinných väzieb. Stres, pracovná preťaženosť, priveľké ambície, nedostatok času a vo veľkej miere neschopnosť obety... základné vzťahové problémy takto popisuje spoluzakladateľka a riaditeľka poradenského centra pre rodiny FAMILY GARDEN Katarína Baginová. Kedysi to pomáhali riešiť manželské poradne. Ich úlohou bolo sprevádzať manželov a ich deti v čase krízy, no ich dlhoročne budovanú a fungujúcu sieť sám štát zničil...  Dnes sa túto úlohu štátu snažia robiť aspoň v pár ohniskách mimovládne organizácie a to len  vďaka vlastnému nasadeniu. Poskytovať odborné služby  vo svojom voľnom čase (bez toho aby na živobytí neohrozili vlastnú rodinu) znamená však nesmierne osobné nasadenie a neskutočný zápal pre vec. Pokryť takýmito službami celé Slovensko je zatiaľ nad ich sily.

Konečne by  sa štát mal pri riešeniach preniesť z oblasti sanácie, alebo hasenia požiarov – problémov v rodinách, do oblasti prevencie a predchádzania problémom minimálne dostatočným vzdelávaním najmä v oblasti vzťahov. Ale taktiež opätovným naštartovaním sietí poradenských služieb pre rodiny.

Ak priznáme, že tak ako je v novele zákona o rodine dôležitý princíp  že každé dieťa má od narodenia vyrastať v prirodzenom rodinnom prostredí a ústavná starostlivosť je posledným možným východiskom ako dieťaťu pomôcť, tak musíme súhlasiť i s tým, že zásadná je aj definícia, ktorá vymedzuje ideálne prostredie pre výchovu dieťaťa a to: „Spoločnosť uznáva, že pre všestranný a harmonický vývin dieťaťa je najvhodnejším pre stabilné prostredie rodiny tvorenej otcom a matkou dieťaťa.“ Od tejto kľúčovej definície sa musí začať.

Nášmu štátu slovenskému chýba jednoducho povedané dlhodobá rodinná politika. Nie nezamieňajme si sociálnu politiku založenú na poskytovaní dávok za rodinnú politiku. Problémy rodín nám to totiž ako vidíme nerieši.

Namiesto „nakupovania“ si nevedomých hlasov by mal SMER  aspoň  týchto posledných 9 mesiacov do volieb využiť nie na míňanie peňazí sociálnej poisťovne na listy plné klamstiev a na ohlasovanie sociálnych balíčkov, ale na začatie skutočnej RODINNEJ POLITIKY.

Pred dvoma týždňami som zorganizovala konferenciu „Ako podporovať rodinu v 21. storočí“, ktorá sa – na moje veľké potešenie – stretla s mimoriadny záujmom odbornej aj laickej verejnosti. Na konferencii zaznelo mnoho zaujímavých prednášok a návrhov. Niektoré z nich nájdete tu. V prípade záujmu, si môžete pozrieť aj celý videozáznam

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?