Ani rok diaľnic, ani R3 pre Hornú Oravu

Autor: Erika Jurinová | 16.7.2015 o 8:49 | (upravené 16.7.2015 o 9:06) Karma článku: 12,04 | Prečítané:  2239x

Je leto a tak cestujem po Slovensku oveľa viac ako v iné ročné obdobia. A oveľa viac si uvedomujem i stav našich ciest a dopravy ako takej.

Vlaky (aj tie zadarmo) jazdia s častými a dlhými meškaniami, o kvalite poskytovaných služieb radšej písať nebudem a  naše cesty – škoda reči. Najmä na strednom a východnom Slovensku.

Minulý týždeň minister Počiatek aj s ostatnými strane vernými otváral a spúšťal úsek D1 Dubná skala - Turany, ktorý je až príliš tesne spojený s kauzou Váhostav. Preto heslo: Fico vysmiaty, Široký zahojený, ľudia okradnutí,... ktorým kolegovia z parlamentu upozorňovali na stále nevyriešený problém Slovenska, sedí na spomínaných 16 km veľmi výstižne. Do konca volebného obdobia nás azda zopár otváraní ešte čaká, čo je znakom, že voľby sa nezadržateľne blížia.

Ubehli totiž už dva roky od vyhlásenia roka diaľnic ministrom dopravy (blog HN), aj od mojej interpelácie na ministra ohľadom rýchlostnej cesty R3 na Orave. Niekoľko krát aj formou otázok cez „hodinu otázok“ som naliehala a pripomínala mu jeho sľub. Využila som každú príležitosť na pripomenutie „ministerského sľubu“ o začatí... ale zdá sa že má oveľa viac práce s tým, ako odbremeniť firmy typu Váhostav od ich záväzkov, ako by mal vyjsť v ústrety obyvateľom Hornej Oravy.

Prečo Počiatek blokuje výstavba úseku na Hornej Orave?

Zo severu na juh Oravy a opačne denne prechádza približne 13 tisíc vozidiel (od posledných údajov sa počet iste zvýšil), ktoré spôsobujú enormnú záťaž obciam, ale najmä ich obyvateľom. Obyvatelia sa sťažujú na otrasy v domoch spôsobené prejazdom kamiónov, čo ohrozuje ich statiku. Nehovoriac o zvýšenej miere nebezpečnosti spôsobenej frekventovanou premávkou. Hluk, smrad, otrasy, nemožnosť prejsť na druhú stranu cesty, to sú argumenty, ktoré zdôrazňujú potrebu odbremeniť cesty na Orave, a kvôli ktorým bola aj starostami a občanmi spustená petícia za pokračovanie výstavby R3. Úseky v okolí Tvrdošína a Nižnej mali stavebné povolenie už v roku 2012. Keď som pred dvoma rokmi interpelovala ministra Počiatka, odpísal, že R3-ka sa stavať určite bude, ale proces prípravy je náročný. Najskôr treba štúdiu realizovateľnosti (podľa iných to bolo navyše minutých pár stotisíc eur, ktoré by sa iste zišli i niekde inde). Tá už mala byť dávno hotová, na jeseň sa malo začať obstarávať, stavať sa malo začať na konci roka 2014, no stále nič. Nerozumiem konaniu ministra. 

Stratégia výstavby ciest

Možno je dôvodom stratégia, ktorú zvolila súčasná vláda pri budovaní diaľnic. Chcú stavať naraz vo všetkých kútoch Slovenska. Je to však len ďalší populistický krok – spôsob, ako sa chce SMER zapáčiť v regiónoch. V tejto logike sa zrejme na Orave zapáčiť nechce. Tak trochu mi rozhodnutia ministerstva pripomínajú malé dieťa, ktoré má veľa hračiek. S každou sa  hrá iba chvíľku a keď ho prestane baviť, hodí ju do kúta. Rovnako to vyzerá so stavaním cestnej dopravnej siete na Slovensku. Ak nám nevychádzajú jedny projekty, ideme robiť iné. Stopli nápad stavať tunely pri Kubíne, tak to použijú ako argument stavať cesty inde (článok SME) namiesto toho, aby vyriešili úseky, ktoré už majú schválené stavebné povolenie. Zvolená stratégia výstavby však umožňuje manévrovať politikom tak, ako sa vyspia. Nemajú stanovené jasné ciele a tak nemusia byť konfrontovaní s tým, že ich neplnia.

Eurofondy, tunely a spriatelené firmy

Minister dopravy priamo vo svojom blogu pred dvoma rokmi sľúbil výstavbu na Orave. Chcel stavať svedomito tak, aby po nich nezostala potopa. Pri výstavbe úsekov chcel využívať eurofondy. Oceňujem to. Nedávno však Európska komisia zverejnila hodnotiacu správu v rámci európskeho semestra, kde vyčíta Slovensku korupciu pri prideľovaní fondov EÚ (euractiv). Tu sa znova a znova potvrdzuje, že táto vláda nedokáže efektívne a transparentne čerpať eurofondy. Ministerstvo dopravy sa vyhovára na úseky, kde by z dôvodu stavania tunelov nebolo jasné odhadnúť náklady na ich výstavbu, v dôsledku čoho im Komisia nechce preplatiť tieto úseky. Z tunelov totiž profitujú firmy spriatelené s vládou, podobné Váhostavu (pôvodný názov Váhostavu bol „Prvá slovenská tunelárska“).

Ľuďom na Orave chýbajú informácie

Prečo sa nestavajú vysporiadané úseky ciest? Tie úseky rýchlostnej cesty R3, s ktorými ani Európska komisia nemá problémy. Veď pokračovanie výstavby bezproblémových úsekov nie je v rozpore so stratégiou výstavby ciest, ktorú si vláda zvolila na začiatku svojho pôsobenia. Nechápem teda takýto postoj a aj naďalej sa budem Jána Počiatka pýtať, kedy sa dočkáme splnenia jeho sľubov?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Nerozumiete? Ani my tomu, čo sa deje v parlamente

Parlament sa zmenil na cirkus.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Zodpovedná zmena Smeru: Odchod zo scény

Smer vypratal kulturáky a náhrada neprišla.


Už ste čítali?