Ako si urobiť kampaň za štátne

Autor: Erika Jurinová | 8.12.2015 o 8:00 | Karma článku: 17,48 | Prečítané:  1624x

Robert Fico nás neustále presviedča o tom, že nemá vôbec žiadne škrupule! Jeho tretí sociálny balíček, s ktorým prišiel teraz, tesne pred voľbami, je opäť len bezbrehým populizmom!

Premiér už od minulej jari rozhadzuje verejné peniaze na sociálne mikroprogramy so zanedbateľným efektom.  Nik predsa nepochybuje, že napríklad vianočné dôchodky ťažko skúšaných seniorov potešia, aj keď si dnes nikto neuvedomuje, že sľubuje niečo, čo reálne uskutoční presne o rok. A ešte menej rozmýšľame o tom, že dôchodcovia si mohli dnes užívať celkom inú životnú úroveň, ak by vláda nerozhadzovala tým, ktorým je zaviazaná  a dôchodcovia to rozhodne nie sú. Dnes len málokto na Slovensku pochybuje o tom, že  Fico je geniálny politický stratég a reklamný mág. A všetko čo robí mu má jedine a výlučne priniesť volebné preferencie! A tak aj tento raz – svojim spôsobom opäť „geniálne“ premiér s ľuďmi vybabral. Predvolebnú kampaň za milión eur mu totiž zaplatíme my všetci – daňoví poplatníci, presnejšie tí, ktorí dnes platia odvody, nakupujú a živia svoje rodiny.  

Som nesmierne rada, že vláda svojím tretím balíčkom priznala svoje zlyhanie. V roku 2012 predstavila úsporný balík 22 opatrení, ktorý deklaroval úsporu 2,3 miliardy eur.
V prvom sociálnom balíku rozdala 250 miliónov, v druhom 300 miliónov eur. A tak sme svedkami toho, že premiér vyhodnotil svoje predchádzajúce balíčky tak ako ich vidíme my – ako sociálne mikroprogramy so zanedbateľným efektom. Tým že navýšil sumu tretieho balíka na 1 miliardu ho jednoznačne usvedčuje, že ľuďom hádzal doteraz iba omrvinky. Výsledným efektom dvoch balíčkov nie je žiadne dramatické zlepšenia životných podmienok obyvateľstva. Má však presne vyrátané, koľko hlasov mu to prinesie. Naopak, krajina len z roka na rok upadá v rebríčku konkurencieschopnosti. Konkrétne v oblasti korupcie, ktorú reprezentuje ukazovateľ nezávislosti súdov sme zo 140 krajín na 125. mieste. Veľkou hanbou je, že v tomto ukazovateli sú pred nami mnohé africké krajiny (Rwanda 26. miesto, Uganda 91. miesto). Takýchto zahanbujúcich ukazovateľov v rámci rebríčka Svetového ekonomického fóra nájdeme omnoho viac.

Napriek tomu sa ľudia ani vplyvom prvých dvoch sociálnych balíčkov nemajú lepšie. Vláda uznala ďalší fakt, ktorý sme jej z opozičných lavíc vyčítali. Vo svojich nových sľuboch,  navyšuje celkovú sumu tretieho balíčka a znižuje počet opatrení, ktoré chce za tieto peniaze realizovať. Tým de facto uznáva náš argument, že množstvo malých opatrení nemá výrazný vplyv na sociálnu situáciu ľudí. Túto logiku jasne vidno v nových prísľuboch, ale žiaľ nie v konkrétnych zámeroch, ktoré predstavila. Preto sme si dovolili ponúknuť 10 tipov na vylepšenie tretieho sociálneho balíčka:

  1. 100-tisíc pracovných miest môže vzniknúť len vďaka zvýšeniu konkurencieschopnosti Slovenska,
  2. Opatrenia pre nízkopríjmové skupiny sú potrebné, ale oveľa dôležitejšie je dostať nízkopríjmových, ktorí sú napr. i viac náchylní na choroby, k strednej ekonomickej vrstve a tým zvýšiť ich životnú úroveň
  3. Stratégiu stavby nájomných bytov podporujem, za 18.000 eur v Bratislave možno postavíte byt (prepočet 90.000.000 eur / 5.000 bytov), ale mladí potrebujú i lepšie platy a prístupnejšie produkty od bánk,
  4. učiteľom mobilitu, nie skostnatenie na jednom mieste, a najmä zaujímavé motivačné vzdelávanie, nie kredity, ktoré si takto určite nepredstavovali ani jeho samí tvorcovia
  5. školským internátom a školám viac samostatnosti od štátu a konkurencieschopnosti voči zahraničiu,
  6. dôstojné podmienky staroby skôr zabezpečíme ústavným zákonom o dôchodkoch ako trinástym dôchodkom,
  7. postihnuté deti a odkázaných dôchodcov potrebujeme viac začleniť do spoločnosti, a nie izolovať ich medzi 4 steny,
  8. cesty v regiónoch nepotrebujeme len zaplátať, musíme ich kompletne rekonštruovať, ale peniaze vyčlenené v tomto balíčku o tom nesvedčia,
  9. chceme najmä kvalitnejšie dopravné služby a tie sa dosiahnu zdravou konkurenciou. (Je zaujímavé, že návrh, ktorý sa teraz objavil v soc. balíčku sme už dvakrát predkladali a poslanci smeru ho neprijali – teraz ho už evidentne chcú J)
  10. menej policajtov, viac slušnosti a poctivosti do verejného sektora a verejných obstarávaní a menej špehovania vlastných občanov spravodajskou službou.

 

Predstavené opatrenia až mrazivo pripomínajú obdobie, ktorého dlhy splácame ešte dnes v podobe nerozvinutej - zastaranej dopravnej infraštruktúry, v podobe nízkych miezd a zaostalosťou technológií. Najviac ma mrzí mrhanie tvorivého potenciálu ľudí, ktorým vláda stále uberá z výplat formou vyšších daní a vracia len v podobe nekvalitných služieb verejnej správy alebo v podobe palcových tituliek v novinách o kauzách ako sú predražené CT. Verím, že tento kvázi volebný marketing ľudia prekuknú. Dnes vyslovené sľuby Slovensko približujú k totalite, ktorú poznáme spred roku 1989. Len raz za štyri roky dávame ľuďom možnosť rozhodovať o 120 miliardách eur na štyri roky. Verím, že ľudia tento fakt v marcových voľbách poriadne zohľadnia a nenechajú sa uplatiť jednou miliardou. Ozaj a čo by ste s jednou miliardou eur urobili vy? Ako by ste ich použili? Podraďte nám a vyhrajte smartfón. Zapojiť sa môžete TU.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?