reklama

O čom je kauza Čistý deň?

Koalícia sa zomkla vo vyjadreniach, že v prípade resocializačného zariadenia “Čistý deň” ide opozícii len o mediálnu prezentáciu a opozičnú hru. V skutočnosti je však za kritizovanú medializáciu zodpovedná práve táto vládna moc...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Od minulého víkendu, odkedy kauza prepukla, sa nestačím čudovať ako sa koalícia zomkla vo vyjadreniach, že v prípade zneužívania maloletej a resocializačného zariadenia “Čistý deň” ide opozícii len o mediálnu prezentáciu a opozičnú hru. Namiesto úprimnej snahy o hľadanie pravdy a najmä zjednania nápravy neustále opakujú argumenty, ako netreba predbiehať vyšetrovanie a ako naša kolegyňa svojim blogom ublížila zneužitej chovankyni resocializačného zariadenia. A ako by sme si mali uvedomiť, že svojimi vyjadreniami “kazíme život” i ostatným deťom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je však realitou, že v tejto krajine sa už stalo pravidlom, že bez tlaku médií a verejnej mienky sa ani očividné prešľapy neriešia.

Tiež si myslím, že médiá môžu obetiam veľmi ublížiť v ich osobnom prežívaní, povesti a ďalšom živote. Ja ale považujem tento stav za dôsledok toho, že inak by sa nič nepohlo. Normálna cesta by bola okamžite kontaktovať kompetentných, v tomto prípade Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a komisárku pre deti. Tí by mali okamžite konať tak, aby sa predchádzalo ďalším neprístojnostiam. V tomto prípade však, aj napriek zjavným indíciám, stále hovorili o tom, ako nechcú ovplyvňovať vyšetrovanie a odkláňali pozornosť na druhoradé veci. V skutočnosti je teda za kritizovanú medializáciu zodpovedná práve táto vládna moc, pretože štandardne vo veciach nekoná bez tlaku verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za snahy o odkláňanie pozornosti možno považovať aj dohadovanie o tom, ktorý parlamentný výbor má v tejto veci zodpovednosť. Ako predsedníčka výboru pre ľudské práva som začala konať, aj keď gestorským výborom je výbor pre sociálne veci. Jeho predsedníčkou je poslankyňa Bašistová, zvolená za Sieť. Bolo by logické a prirodzené, aby sme tieto veci riešili ako výbory spoločne. Z mojej strany som toto od začiatku chcela a ponúkala spoločné rokovanie oboch výborov. To sa zatiaľ nepodarilo. Nezazlievajte mi, ak vyslovím hypotézu, že pani predsedníčka výboru pre sociálne veci Bašistová "nechce ublížiť" vládnej koalícii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sociálny výbor je ten, ktorý môže a má efektívnejšie a cielenejšie konať vo veciach spadajúcich do rezortu MPSVaR. Ľudskoprávny výbor je však povinný zaoberať sa súvislosťami porušovania ľudských práv a slobôd, ktoré sú definované v medzinárodných dokumentoch (Deklarácia OSN, Dohovor o právach dieťaťa a ďalšie) aj v Ústave SR. Sú už verejne známe indície, že v zariadení Čistý deň boli porušované mnohé z chránených práv.

Napríklad:

- zákaz mučenia, krutého, neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestu -

Z viacerých zdrojov vieme, že takéto konanie v zariadení bolo bežné, pričom to robili priamo členovia personálu, ale nabádali k tomu aj chovancov aby "trestali" iných chovancov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- ochrana ľudskej dôstojnosti a osobnej cti -

Vieme, že personál ponižoval chovancov aj tým, ako sa o nich bežne vyjadroval, pričom "feťák" bolo to najjemnejšie označenie.

Je poľutovaniahodné, že aj predstaviteľka ústredia UPSVaR priamo na tlačovke na pôde MPSVaR sa o chovankyni aj jej matke vyjadrovala dehonestujúco, zoširoka rozprávala o sexuálnych skúsenostiach chovaniek a z človeka obvineného zo sexuálneho zneužívania robila skoro jeho obeť.

- Ústava zaručuje Osobitnú ochranu žien, mladistvých a zdravotne postihnutých osôb. (članok.38)-

Je hanebné, po tom, ako bolo dokázané, že sa skutok stal, vyhovárať sa na to, že nebola preukázaná vina, lebo páchateľ si "myslel", že dievča má 15 rokov a ešte hanebnejšie naznačovať, že veď sa to vlastne stalo neskôr (ako to v stredu na výbore urobila pani komisárka pre deti) a že síce skutok sa stal, ale možno ani nie je trestný.

Jednoznačne platí, že skutok bol spáchaný na chránenej a zverenej osobe, teda trestný je. Vnucuje sa otázka, či je pani Tomanová osobou na správnom mieste. Na výbore vystupovala ako obhajkyňa ministerstva, dokonca som mala pocit, že i zariadenia. Nemala by byť Komisárkou pre deti?

Nášmu výboru pre ľudské práva musí ísť o to, aby sme poukázali na neprávosti, zaujímali sa o to, či budú odstránené a ako ministerstvo zabezpečí, aby pred niečim podobným boli ochránení klienti tohto a podobných zariadení teraz a v budúcnosti.

V uplynulých dňoch sme sa dozvedeli, že akreditačná komisia navrhla ministerstvu, aby odobralo akreditáciu Čistému dňu. To je správne, ale nesmie nás to učičíkat. Opakované kauzy (Lucka, Marco, Čistý deň) sú len odkryté špičky ľadovca. Musíme otvorene priznať, že systém sociálnoprávnej ochrany detí nefunguje, sociálne pracovníčky a kurátorky neplnia základnú funkciu ochrany detí (sú viac úradníčky ako "sociálne"). Rezort zničil desiatky rokov budovaný poradenský systém pre jednotlivca, pár a rodinu, ktorý plnil intervenčné ale aj preventívne úlohy a v skutočnosti ho nenahradil ničím. Ťarcha zodpovednosti leží jednoznačne na ministroch za stranu SMER. Viera Tomanová bola ministerkou 4 roky, Ján Richter ťahá už piaty rok. Za ten čas v rezorte veľa vecí "skamenelo", najmä však väzby a vzťahy medzi zodpovednými na rôznych stupňoch riadenia rezortu.

Riešením katastrofálnej situácie môže byť len dôkladné "prekopanie" celého rezortu a začať sa musí od ministra. Minister by mal odstúpiť z dôvodu politickej zodpovednosti, ale aj pre nekompetentnosť riadenia minimálne v oblasti sociálnych vecí a rodiny a tiež preto, aby umožnil realizáciu nových riešení a personálnu výmenu na ďalších dôležitých miestach.

Pamätáme sa, ako sme v minulom obdobím všetci vedeli o "nahom kráľovi" na Ministerstve zdravotníctva a opozícia opakovane navrhovala odvolanie ministra Čisláka. Odpoveďou bola razantná obrana a opakovanie mantry o tom, že "nebolo preukázané porušenie zákona". (Podobne je to aj v kauzách ministra vnútra). A zrazu po voľbách sa pripustili pochybenia a riadením Ministerstva zdravotníctva bol poverený krízový manažér. Rovnaký recept treba predpísať aj Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Minister Richter už nie je udržateľný a menovaním jeho nástupcu z rovnakej "stajne" by neprišlo k pretrhaniu väzieb a zničeniu systému v ktorom sa navzájom chránia "súkmeňovci".

Erika Jurinová

Predsedníčka Výboru NRSR pre ľudské práva a národnostné menšiny

Erika Jurinová

Erika Jurinová

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Oraváčka, mama, manželka a predsedníčka Výboru NRSR pre ľudské práva a národnostné menšiny (Poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu