Diskriminácia matiek s malými deťmi

Autor: Erika Jurinová | 8.12.2016 o 8:43 | (upravené 12.12.2016 o 10:24) Karma článku: 2,59 | Prečítané:  551x

Snahou by malo byť zmierňovať a naprávať krivdy, ktoré sú dôsledkom „medzier“ v zákonoch. Nerozumiem prečo si vláda takéto situácie nevšíma. Keď rodina potrebuje podporu, tak by sme ju podporiť jednoznačne mali... 

Hnevá nás, že na ministerstve dlhodobo nevidíme žiadnu snahu zameranú na pomoc rodinám, ktoré prevezmú na seba bremeno výchovy detí a teda ich prípravy pre spoločnosť. Veď uznajte, čo je spravodlivé na tom, že mamička, ktorej sa narodia dvojčiatka dostane rodičák 254€ a mamička, ktorej sa narodia detičky krátko po sebe (možno po roku) dostane 203,20€. Je toto spravodlivé?

Každá z nich potrebuje prádlo pre dve detičky, jedlo pre dve detičky, plienky, autosedačky pre dve detičky,... skrátka zdvojenú starostlivosť... Jedna či druhá matka, obe majú nároky a náklady zdvojené.

Prosím vás, čo je na tom spravodlivé, že jedna má rodičovský vyšší a druhá nižší? Čím sa takáto matka previnila? Tým, že neporodila naraz dvojčiatka či trojčiatka? Ale že porodila v krátkom čase po sebe, chce vychovať naraz deti a potom sa venovať naplno pracovnej kariére a tým rozvíjať i spoločnosť?

Preto sme prišli s návrhom, ktorý určí rodičák pre mamičky starajúce sa naraz o viac detí do troch rokov o 25% vyšší, čo je dnes o 50€ viac ako pri starostlivosti o jedno dieťa, alebo o 50% vyšší  čo je 100€, pri starostlivosti o tri detičky do troch rokov, podobne ako pri trojčiatkach.

Pritom sme nemuseli vymýšľať teplú vodu. Tento mechanizmus už v zákone máme, len jeho pôsobnosť rozširujeme aj pre prípady, kedy sa detičky nenarodia naraz, ale sa narodia postupne v krátkom čase po sebe a spĺňajú podmienku troch rokov.

Niektorí si poviete, čo je to 50€? No, poviem vám, že u nás na Orave, odkiaľ pochádzam je 50€ u mnohých slušný peniaz a dokáže pomôcť mladej rodine. 

My dávame riešenia, ponúkame ich. Svojimi návrhmi vychytávame nespravodlivosti a slabé miesta, ktoré vylepšujú život rodinám. Lebo rodina sa nesmie stať nástrojom politickej hry. Rodina nie je ľavicová, nie je pravicová, je jedna. A štát má povinnosť im pomáhať. Snahou by malo byť zmierňovať a naprávať krivdy, ktoré sú dôsledkom „medzier“ v zákonoch. Nerozumiem prečo si vláda takéto situácie nevšíma. Nerozumiem, prečo neponúkajú riešenie v tejto oblasti a neodstraňuje slabé miesta tam, kde by mala. Keď rodina potrebuje podporu, tak by sme ju podporiť jednoznačne mali....

Ak sa spýtate koľko to bude stáť, odpoveďou je, že maximálne 15 miliónov. Približne toľko ako Bašternák získal podvodne len za vratky DPH za dva roky.  

Povinnosťou štátu je starať sa o svojich občanov tak, aby ich v čase demografickej krízy, kedy  vidíme, že nám oproti nedávnej minulosti chýba viac ako 500 000 detí, motivoval, aby sa nebáli rodiť a vychovávať deti. Aj táto novela môže byť jedným z nástrojov. Postupne ich predstavujeme a veríme, že raz sa stanú súčasťou reálnych rozhodnutí vlády pri realizácii rodinnej politiky, ktorá tak chýba, a zvráti trend znižujúceho sa počtu narodených detí na Slovensku.

Včera za tento návrh hlasovalo 44 poslancov. Výsledky hlasovania si môžete pozrieť tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič to predsa len prehnal

V OĽaNO si vyberú medzi Matovičom a Slovenskom.

Autorská strana Jakuba Fila

Rekonštrukcia vlády? Aké sú možnosti a ako to bude vyzerať

Vzdávanie sa moci ide proti prirodzenosti strán.


Už ste čítali?